sobota, lipiec 20, 2024
poniedziałek, 06 maj 2013 15:55

Państwo wojen i Hussajna. +Video

Irak kojarzy nam się dosyć jednoznacznie – wojny w Zatoce Perskiej, Saddam Husajn, ropa naftowa i nasza interwencja zbrojna. Jednak, czy orientujemy się, jak obecnie wygląda tam sytuacja polityczna lub jakie panują tam warunki klimatyczne? Raczej nie, dlatego dziś postaramy to zmienić!
Ciepła geografia
Irak położony jest w centralnej części Bliskiego Wschodu, tuż nad Zatoką Perską. Jest to kraj pustynny, graniczący z sześcioma krajami: Iranem, Jordanią, Kuwejtem, Arabią Saudyjską, Syrią oraz Turcją. Na terenie państwa dominuje klimat zwrotnikowy suchy (na południowym zachodnie – skrajnie suchy). Co zaskakujące – Zatoka Perska nie ma właściwie żadnego wpływu na klimat – dominuje w nim kontynentalizm. Podobnie zresztą z dwiema wielkimi i legendarnymi rzekami: Tygrysem i Eufratem – mimo swojej wielkości nie łagodzą zbytnio temperatur.

Zimna polityka
Aktualnie Irak jest republiką federalną o parlamentarnym systemie rządów (opartych na demokratyzmie).  W 2005 roku została uchwalona nowa konstytucja, na podstawie której nie tylko obalono dotychczasową dyktaturę Saddama Husajna, lecz także uznano, że władzę ustawodawczą będzie sprawował dwuizbowy parlament (Rada Reprezentantów oraz Rada Unii). Głową państwa jest prezydent Iraku wybierany przez Radę Reprezentantów. Prezydent posiada dwóch zastępców, a cały organ władzy prezydenckiej musi składać się z Kurda, Araba sunnity i Araba szyity. Władza wykonawcza należy do premiera.

Zapomniane ogólności
Niewiele osób kojarzy, że to właśnie na terenie obecnego Iraku powstała niegdyś pierwsza ludzka cywilizacja – mowa oczywiście o Babilonii, po której do czasów współczesnych zachowało się wiele ruin świątyń oraz zabytków. Za języki urzędowe uznaje się arabski i kurdyjski, jednak w użyciu znajdują się także asyryjski oraz perski.  Obowiązującą walutą jest dinar iracki, dzielący się na 1000 filsów.

Media