środa, czerwiec 19, 2024
poniedziałek, 10 czerwiec 2013 16:36

Miejsca, które warto obejrzeć: Taj Mahal. +Video

Dziś przedstawiamy kolejne miejsce, do którego wypadałoby się raz w życiu udać. Taj Mahal należy do tych atrakcji, o których pamiętają nieliczni wielbiciele dalekich podróży. Postaramy się Wam przybliżyć nieco czym jest Taj Mahal i mamy nadzieję, że zachęcimy do jego odwiedzenia!
Czym jest...Taj Mahal?
Jest to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na pamiątkę swojej przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. Właśnie dzięki temu mauzoleum jest często nazywane świątynią miłości. Szczególnie, że szlachetna małżonka zmarła w trakcie porodu czternastego potomka cesarza.

Gdzie się znajduje?
Taj Mahal został wzniesiony w Agrze, nad rzeką Jamuna w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Agra leży 200 km od Delhi.

Dlaczego jest takie wyjątkowe?
Według legendy przed swoją śmiercią miała zobowiązać małżonka do spełnienia trzech obietnic: brak ponownego ożenku, opieka nad dziećmi oraz postawienie budynku na jej cześć. Prośby zostały spełnione, choć w specyficzny sposób – Szahdżahana nigdy ponownie się nie ożenił, jednak posiadał wiele konkubin. Budynek upamiętniający żonę  powstawał przez dwadzieścia dwa lata i w swoim założeniu miał być jedynym takim obiektem na świecie. Taj Mahal zbudowany jest w całości z marmuru, a elewacja budowli jest pokryta tysiącem kamieni szlachetnych, półszlachetnych oraz dekoracji kaligraficznych z czarnego marmuru.

Potrzebujesz więcej informacji?
Oficjalna strona: http://tajmahal.gov.in/

Media