poniedziałek, lipiec 22, 2024
środa, 03 lipiec 2013 11:40

Miejsca, które warto obejrzeć: Wielki Mur Chiński. +Video

Wielki Mur Chiński jest ponoć jedyną budowlą na Ziemi, którą widać z kosmosu. Zbudowany przed wiekami do dziś wzbudza zachwyt i pewien podziw dla dawnej cywilizacji. Bez wątpienia każdy, kto lubi podróżować, powinien go chociaż raz w życiu obejrzeć. Poniżej podajemy powody, dla których warto to zrobić!
Czym jest...Wielki Mur Chiński
Nazwą Wielki Mur Chiński ochrzczono cały system obronny, na który składają się zapory naturalne, sieć fortów, wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Tradycyjnie przyjmuje się, iż Wielki Mur rozciągał się pomiędzy Shanhaiguan nad zatoką Liaodong do Jiayuguan w górach Nan Shan.

Gdzie się znajduje?
Jak łatwo się domyślić, Wielki Mur Chiński możemy znaleźć w Chinach. Biegnie od północnych Chin (wspomniana już miejscowość Shanhaiguan) przez Mongolię Wewnętrzną aż do okolic miasta Yumen na zachodzie.

Dlaczego jest takie wyjątkowe?
Budowę Chińskiego Muru rozpoczęto w okresie Wiosen i Jesieni, to jest w latach 770-480 p.n.e. i kontynuowano w epoce Walczących królestw 480-221 p.n.e. Każdy odcinek był budowany przez odmienne państewko feudalne. To, co czyni go wyjątkowym to fakt, iż przez te paręset stuleci, które minęły od jego powstania, nadal jest największą budowlą obronną na całej Ziemi.

Atrakcje turystyczne
Dla turystów dostępny jest najlepiej zachowany fragment Chińskiego Muru, który znajduje się w miejscowości Badaling, służącej za północne przedmieście Pekinu.

Potrzebujesz więcej informacji?
Oficjalna strona (wersja anglojęzyczna): http://www.mutianyugreatwall.com/mty_3/index_en.asp
Webcam: http://www.earthtv.com/en/camera-destination/beijing-china

Media