poniedziałek, kwiecień 22, 2024
niedziela, 30 październik 2011 22:29

Sport na kolorowo

Niebieskie do sportów wodnych, czarne do dyscyplin zimowych, a brązowe lub żółte do treningów na świeżym powietrzu. Czy okulary z kolorowymi soczewkami to tylko trend w modzie i kolejna propozycja dla miłośników gadżetów czy przy ich wyborze powinniśmy się kierować jeszcze jakimiś dodatkowymi zaleceniami?

Na rynku dostępnych jest już kilkadziesiąt modeli barwnych soczewek okularowych, wykonywanych z różnych materiałów, o różnych funkcjach dodatkowych. Do wyboru są również soczewki polaryzacyjne o stałym zabarwieniu w kolorach szarym i brązowym lub też soczewki fotochromowe o zmieniającej się intensywności zabarwienia. Czym należy się więc kierować wybierając najlepsze dla siebie okulary, w których możemy uprawiać różne dyscypliny sportowe? – wyjaśnia Danuta Bernady, specjalista ds. uszlachetniania chemicznego soczewek okularowych w firmie JZO Sp. z o.o..

Co wybrać

Przy wyborze okularów istotna jest nie tylko barwa soczewek, ale również materiał, z jakiego są one wykonane, dodatkowe uszlachetnienia oraz kształt i rodzaj oprawy. Jeżeli chcemy być zadowoleni z okularów powinniśmy je dobierać np. do warunków oświetlenia, w jakich będziemy ich używać najczęściej. Jeżeli wykazujemy się dużą aktywnością sportową w różnych dziedzinach, może się okazać, że potrzebujemy kilku par okularów. Pamiętajmy, że soczewki sportowe idealne do gry w golfa w pochmurny dzień już nie będą tak idealne do gry w piłkę na słonecznej plaży.

Ochrona przed UV i olśnieniem słonecznym

Podstawowa zasada mówi, że przy słonecznej pogodzie używa się soczewek o ciemnym zabarwieniu, a przy pochmurnej – o jasnym. Na dodatek dobre okulary muszą nas bezwzględnie chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, obecnym przez cały rok. Odpowiednia intensywność barwionych soczewek pozwoli nam tak ograniczyć ilość światła docierającego do oka, że uzyskamy optymalną ostrość widzenia i rozróżniania szczegółów.

Na kłopoty… żółty i pomarańczowy

Żółte, pomarańczowe i bursztynowe soczewki o jasnym zabarwieniu, odcinają krótkie promieniowanie niebieskie i dzięki temu stosuje się je w warunkach niedostatecznego oświetlenia, podczas jesiennej szarówki, opadów śniegu, deszczu i mgły. Okulary z tak zabarwionymi soczewkami zapewnią większy kontrast widzenia, rozjaśnią obraz, zredukują olśnienia. Sprawdzą się zarówno w nocy, na sztucznie oświetlonym stoku, jak podczas jazdy rowerem po zacienionym lesie. Jednak wadą tak zabarwionych soczewek będzie to, ze zakłócą nam postrzeganie kolorów natury i nie ochronią nas przed zbyt intensywnym światłem.

Świat przez różowe okulary

Różowe i czerwone soczewki, poprzez blokowanie nieprzyjemnego, niebieskiego światła, zwiększają kontrast i rozjaśniają obraz przy słabym oświetleniu. Nie wywołują zmęczenia przy długotrwałym noszeniu okularów, a niektórych wręcz nastrajają optymistycznie i poprawiają humor. Dedykowane są do uprawiania sportów na śniegu, sportów wodnych, gdyż wyostrzają kontury poprzez zwiększenie kontrastu przedmiotów oglądanych na białym, zielonym lub niebieskim tle.

Zielono mi…

Soczewki w okularach zabarwione na kolor zielony, o wybranej intensywności, mogą być dobrym wyborem dla osób spędzających dużo czasu na powietrzu. Redukują olśnienie, poprawiają kontrast i obniżają uczucie zmęczenia oczu. Wadą ich jest natomiast to, że w niewielkim stopniu zakłócają widzenie rzeczywistych kolorów otoczenia.

Szary, brązowy, czarny… nie takie złe

Na szczególną uwagę zasługują barwienia fizjologiczne. Barwienia te oferowane są w trzech kolorach – brązowym, szarym i czarnym, a każdy z nich - w czterech różnych stopniach intensywności barwy. Soczewki tak zabarwione zapewniają widzenie otoczenia bez żadnych zakłóceń. Idealnie nadają się do okularów przeciwsłonecznych. Umożliwiają doskonałą percepcję barw obserwowanych przedmiotów. Gwarantują wierne odtwarzanie odcieni natury np. koloru nieba, wody i roślinności i chronią przed olśnieniem. Doskonałe do sportów uprawianych w jasne, słoneczne dni.

Barwne, ale niebarwione

Rozwiązaniem dla tych sportowców, którzy cenią sobie różne aktywności i często zmieniają warunki otoczenia, a nie chcą kupować kilku par okularów - mogą być także soczewki polaryzacyjne, które dzięki specjalnemu filtrowi wygaszą uciążliwe i męczące dla oka odblaski od mokrych i oblodzonych nawierzchni, wody, śniegu. Czasami dobrym dla nas wyborem będą soczewki fotochromowe, które automatycznie zmienią stopień zaciemnienia w zależności od warunków oświetlenia. Do wyboru do sportowych okularów stosuje się również powłoki refleksyjne tzw. lustrzane, np. Flash. Tego rodzaju warstwy nakładane na zewnętrzną powierzchnię soczewek, które mogą mieć różne zabarwienie, redukują olśnienie słoneczne i skutecznie zabezpieczają oczy przed nadmierną ilością światła i szkodliwego UV. Dla wszystkich korzystających z okularów w warunkach silnego nasłonecznienia powłoka lustrzana Flash ma ogromną zaletę – odbijając silne światło słoneczne, zmniejsza zmęczenie oczu i likwiduje uczucie dyskomfortu, wynikającego z gromadzenia się ciepła w przestrzeni pomiędzy okularami a okiem.

Jaki rodzaj sportu, w jakich okularach?

Jazda na rowerze, kolarstwo, gra w piłkę – wybierz brązowe, zielone, pomarańczowe lub różowe; dobrym rozwiązaniem dla rowerzystów może być zastosowanie na soczewkach powłoki lustrzanej Flash.

Narciarstwo zjazdowe, biegowe, snowboard - w słoneczne, pogodne dni, czarne, szare i brązowe zdodatkową powłoką lustrzaną, lub polaryzacyjne, natomiast w pochmurny i śnieżny dzień żółte, pomarańczowe, bursztynowe lub różowe.

Łucznictwo, strzelectwo – postaw na soczewki polaryzacyjne w kolorze brązowym albo szarym; zredukują one odbicia (odblaski) powstające na płaskich, błyszczących powierzchniach.

Myślistwo - żółte z antyrefleksem w pochmurny dzień, czarne lub szare w słoneczny.
Wycieczki w wysokich górach, wspinaczki skałkowe, rower górski – dobrym wyborem będą soczewki z barwieniem brązowym i dodatkowym zabezpieczeniem przed UV.

Tenis, gra w golfa – powinny wzmacniać kontrast pomiędzy piłeczką, a niebem, trawą lub powierzchnią boiska; w jasny słoneczny dzień wybierz szare lub brązowo zabarwione soczewki; w mglisty i pochmurny żółte lub bursztynowe; dobrym wyborem dla niektórych osób będzie również zabarwienie niebieskie lub zielone.

Wędkarstwo - w jasny słoneczny dzień szare lub brązowe, polaryzacyjne; o świcie lub o zmierzchu natomiast żółte.

Bieganie, piesze wędrówki - soczewki z barwieniami fizjologicznymi o różnej intensywności; brązowe, szare, czarne.

Tenis stołowy, badminton, squash, paintball - mogą być bezbarwne lub fotochromowe, przede wszystkim o dobrej odporności mechanicznej.

Wakacje nad morzem - przy założeniu oczywiście, że zawsze są słoneczne, najlepsze będą brązowe, szare lub czarne.

Żeglarstwo, wioślarstwo - szare, czarne, brązowe, żółte, różowe lub niebieskie z powłoką lustrzaną.

Alpinizm, narciarstwo lodowe - soczewki brązowe z dodatkowym zabezpieczeniem przed UV; polaryzacyjne.


A jaką konstrukcję soczewek wybrać? – wyjaśnia Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO Sp. z o.o.:

W przypadku korekcyjnych okularów sportowych kluczowy jest nie kolor, ale kształt soczewek i opraw. Dobre oprawy przeciwsłoneczne i sportowe dopasowują się do kształtu twarzy, a dzięki znacznemu kątowi wygięcia, chronią oczy nawet przed promieniami docierającymi do oczu z boku lub od góry. Jednak przy takim kącie zakrzywienia, ustawione skośnie soczewki mogą powodować różne problemy z postrzeganiem (niewyraźny, zniekształcony obraz w strefach bocznych soczewek, przesunięcie widoku). Dlatego podczas realizacji zamówienia producenci nowoczesnych soczewek do okularów sportowych, np. soczewek Relax, za pomocą specjalnego algorytmu zmieniają wartość korekcji tak, aby była ona właściwa dla wybranej przez Klienta oprawy.
W wyborze soczewek okularowych najlepiej dostosowanych do uprawianego przez nas sportu i aury, jaka mu towarzyszy, pomoże nam optyk. Nie tylko wtedy, kiedy nosimy już okulary korekcyjne. To on doradzi, jakie barwienia i powłoki będą dla nas najkorzystniejsze. Unikajmy gotowych okularów sprzedawanych na stacjach benzynowych, straganach i w supermarketach. Często są one wytwarzane z tanich materiałów i mogą zaszkodzić oczom. Nieprawidłowy materiał soczewek okularowych a przede wszystkim brak indywidualnego dopasowania może powodować zniekształcenie obrazu oraz błędne postrzeganie barw.