sobota, lipiec 13, 2024
niedziela, 01 kwiecień 2012 11:33

Historia Johnnie Walkera - jak whisky podbiła świat

Pierwszą wzmiankę o whisky datuje się na połowię XV wieku, co pozwala przypuszczać, że sam alkohol znany i wytwarzany był wcześniej. Whisky, którą wtedy można było posmakować, pochodziła zwykle z pobliskich, małych destylarni, zatem jej smak bywał różny. Dopiero z czasem alkohol ten awansował w świadomości ludzi i zaczął być kojarzony ze sztuką blenderską oraz doceniany na całym świecie za unikalny smak.

 

Jak Johnnie Walker podbił świat?

Dziś Johnnie Walker to numer 1 whisky na świecie!* Jak powstała? Prawie 200 lat temu John Walker otworzył swój sklep spożywczy w szkockim miasteczku Kilmarnock. Przygodę ze światem whisky rozpoczął od mieszania różnych gatunków herbat. Następnie, gdy już rozwinął swoje umiejętności blenderskie, zaczął komponować unikalne whisky.

To był jednak dopiero początek. Jego syn Alexander przejął sklep w połowie XIX wieku i poszedł o krok dalej. Wymyślił nowy, kwadratowy kształt butelki, co zmniejszyło straty podczas transportu (butelki rzadziej się tłukły oraz lepiej układały się w skrzyniach). W 1860 roku Alexander zdobył światowe rynki, współpracując z kapitanami statków dzięki nowatorskiemu pomysłowi. Podpisał z nimi mianowicie umowy prowizyjne, dzięki czemu whisky dotarła do wielu zakątków na świecie i stała się znana, zaś kapitanowie otrzymywali procent od sprzedaży każdej butelki. Dzięki temu marka stawała się coraz bardziej popularna.

Wnukowie Johna Walkera wprowadzili markę w XX wiek. Najpierw wymyślili kolorystyczne zróżnicowanie etykiet (White, Red oraz Black). Okazało się jednak, że kupujący zaczęli kojarzyć konkretne warianty zamiast z ich nazwami, właśnie z kolorami. Walkerowie postanowili wtedy zmienić nazwy swoich whisky. Tak powstały znane dziś Johnnie Walker Red Label oraz Johnnie Walker Black Label. Z kolei charakterystyczną postać Wędrującego Gentlemana (Striding Man), wymyślił w 1908 roku rysownik Tom Browne, podczas obiadu z Walkerami. Od tego czasu Wędrujący Gentleman nadal dziarskim krokiem przemierza świat.

W kolejnych latach Johnnie Walker jako znana już marka angażował się w nowe przedsięwzięcia, zgodnie z ideą ciągłego rozwoju – najpierw w 1910 pod hasłem „Urodzony w 1820. Ciągle rośnie w siłę”, a następnie „Keep Walking”. Obecnie marka wspiera zawody golfowe, Formułę 1, czy zdolnych i ambitnych ludzi z pasją. Do portfolio Johnnie Walker wkraczają zaś nowe warianty: Green Label, Gold Label oraz Blue Label.

Dziś marka Johnnie Walker ma już prawie 200 lat.

Alexander miał rację, gdy powiedział kiedyś: „nasza whisky będzie nie do pobicia”. Dzięki wspólnej pracy pokoleń Walkerów, Johnnie Walker jest najlepiej sprzedającą się whisky na świecie, o czym świadczy wynik z 2011 roku (230 milionów sprzedanych butelek whisky*). Co więcej, Johnnie Walker nie zamierza na tym poprzestać!