czwartek, luty 29, 2024
niedziela, 04 marzec 2012 08:41

Raport sprzedaży na rynku samochodowym w 2011 roku. Samochód roku.

Jak co roku największy polski serwis ogłoszeń motoryzacyjnych ogłasza jaki model został Internetowym Samochodem Roku 2011 i publikuje statystyki dokładnie opisujące nasz rynek. Golf to najbardziej poszukiwany samochód używany, a Volkswagen jest najczęściej wyszukiwaną marką w serwisie otoMoto.pl. W kategorii aut nowych zwyciężyła Dacia Duster.


Metodologia badań

Internetowy Samochód Roku to tytuł przyznawany w oparciu o analizę wyszukiwań użytkowników serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro. W kategorii samochodów używanych przeanalizowanych zostało kilkadziesiąt milionów zapytań. Internauci wyszukujący ogłoszenia w serwisie otoMoto.pl nie wiedzą, że ich zapytania są jednocześnie oddanym głosem na konkretny model samochodu. Internetowy Samochód Roku w kategorii aut używanych to pojazd, który najczęściej wpisywano do konfiguratora na stronie mojeauto.pl.

VW Golf – Internetowy Samochód Roku 2011 w kategorii: Używane

Po raz kolejny, Internetowym Samochodem Roku w kategorii aut używanych został VW Golf. W ubiegłym roku w serwisie odnotowano aż 1,2 mln zapytań właśnie o ten model. Nieco mniej o VW Passata (ok. 1 mln), a Audi A4 szukano prawie 0,8 mln razy. Kolejne miejsca na liście zajęły: BMW serii 3, Opel Astra, Audi A6, VW Polo, Mercedes klasy E, Skoda Octavia i Ford Focus. W drugiej dziesiątce znalazły się Toyota Avensis, Mercedes klasy C, Opel Vectra, BMW X5, Mercedes 190, Audi A3, VW Touran, BMW serii 5.
„Wśród dwudziestu najczęściej wyszukiwanych modeli samochodów, aż 18 to produkty niemieckie. To kolejny rok dominacji samochodów zza naszej zachodniej granicy, zwłaszcza marki i grupy VW – mówi Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro.
W zestawieniu ilustrującym najczęściej wyszukiwane marki samochodów przewaga pojazdów z Niemiec jest wprawdzie mniejsza, ale nadal wyraźna. W 2011 roku użytkownicy serwisu otoMoto.pl ponad 5 mln razy zapytali o pojazdy marki VW. Duże zainteresowanie odnotował także Mercedes-Benz (4,2 mln) i BMW (3,6 mln). Polacy zainteresowani byli także markami takimi jak Audi, Opel, Toyota, Ford, Renault, Skoda i Nissan.

Dacia Duster – Internetowy Samochód Roku 2011 w kategorii: Nowe

Dacia Duster to najczęściej wyszukiwany samochód w konfiguratorze samochodów nowych umieszczonych na stronie serwisu mojeauto.pl. Co jednak ciekawe, Duster nie znalazł się w pierwszej 40-stce najczęściej poszukiwanych modeli używanych na stronie otoMoto.pl. Rumuński SUV zdetronizował zeszłorocznego zwycięzcę: Skodę Octavię, która tym razem zajęła drugie miejsce. Na podium znalazła się jeszcze Kia Sportage, a za nią Opel Astra. Piąta lokata przypadła Skodzie Fabii. Cztery kolejne miejsca zajmują samochody klasy C: Kia Cee’d, Ford Focus, VW Golf, Citroen C4, zaś pierwszą dziesiątkę zamyka minivan: Kia Venga.  
„W odróżnieniu od amatorów samochodów używanych, kierowcy szukający aut nowych nie są przywiązani do produktów niemieckich. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w pierwszej dziesiątce znalazły się tylko dwa samochody z Niemiec i kolejne dwa należące do niemieckiej grupy VW. Polacy szukają przede wszystkim tzw. kompaktów i SUV-ów. Okazuje się, że kupując samochody nowe, cena liczy się bardziej niż prestiż. Najczęściej wyszukiwane marki samochodów używanych to VW, Mercedes-Benz, BMW i Audi. Najczęściej wyszukiwane modele samochodów nowych to produkty Dacii, Skody i Kii.” – mówi Marcin Świć.

Jeśli Golf to Diesel, jeśli Astra to benzynowa

Wśród pierwszej piątki najczęściej poszukiwanych samochodów, aż 4 zasilane są olejem napędowym. Najbardziej pożądaną odmianą zwycięskiego, VW Golfa jest wersja hatchback z silnikiem 1.9 TDI. Szukając drugiego na liście Passata, rodacy wolą wersję kombi, ale silnik pod maską chcieliby mieć ten sam. Zarówno Audi A4 jak i BMW serii 3 najatrakcyjniejsze są w wersji sedan z dwulitrowym silnikiem Diesla. Honoru pojazdów benzynowych broni Opel Astra 1.6 hatchback.

Mercedesów więcej niż Fiatów - statystyki ogłoszeń

Wskaźniki wyszukiwań pokazują, jakie samochody są w zasięgu marzeń Polaków i opisują popyt na określone modele, podczas gdy statystyki ogłoszeń dostarczają danych na temat podaży aut używanych. W serwisie otoMoto.pl najwięcej jest Volkswagenów, Opli, Fordów, Renault i Audi. Dalej uplasowały się BMW, Mercedes-Benz, Fiat, Peugeot i Toyota. Niemiecką dominację widać znacznie bardziej po przejrzeniu najczęściej wystawianych modeli. VW Golf, VW Passat, Opel Astra, Audi A4, Opel Vectra, Ford Focus i Mondeo, Opel Corsa, Renault Megane, VW Polo – aż 9 na 10 najpopularniejszych modeli to produkty niemieckie. Co ciekawe, wśród czterdziestu najczęściej oferowanych aut nie znalazł się ani jeden SUV. Także coraz popularniejsze vany nie są nadal zbyt popularne: wśród czołowej czterdziestki znajdziemy tylko dwa pojazdy z tego segmentu: Renault Scenic i Opel Zafira. W ogłoszeniach dominują pojazdy klasy C, czyli tzw. kompakty, samochody klasy D oraz małe samochody miejskie.    

Zmiany na rynku samochodów używanych

„Po analizie milionów ogłoszeń motoryzacyjnych zamieszczonych w naszym serwisie stwierdzamy, że na rynku samochodów używanych nie widać większego spowolnienia. Statystyczny samochód wystawiony w ubiegłym roku na otoMoto.pl miał około 10 lat i kosztował nieco ponad 20 000 zł. Jednak ta cena średnia nie oddaje w pełni tendencji rynkowych. W Polsce istnieje duże zapotrzebowanie na najtańsze samochody. Najwięcej zapytań w naszym serwisie dotyczy aut w przedziale od 4 do 5 tys. zł. Drugim pod względem popularności zakresem są pojazdy kosztujące od 3 do 4 tys, trzecim – od 5 do 6 tys. zł.  
Te kluczowe parametry nie zmieniły się znacząco w porównaniu do 2010 roku. Rynek zareagował na wysokie ceny paliw, zwłaszcza oleju napędowego. Zainteresowanie samochodami z silnikiem Diesla wyraźnie spadło w czwartym kwartale ubiegłego roku. Na rynku pojawiło się też wiele starszych samochodów zasilanych gazem płynnym, jednak udział tych aut nadal nie przekroczył poziomu 10% wszystkich ogłoszeń. Wysoki kurs Euro przełożył się na niewielki spadek udziału ofert samochodów sprowadzanych.
Przewidujemy, że w bieżącym roku zyskają na popularności samochody w niewielkimi silnikami benzynowymi. Zainteresowanie Dieslami będzie spadać przede wszystkim wśród samochodów wyposażonych w największe silniki o pojemności ponad 2000 cm3. Wysokie ceny benzyny wpłyną także na spadek zainteresowania nieekonomicznymi samochodami z dużymi, benzynowymi silnikami bez instalacji LPG” – mówi Marcin Świć.