niedziela, luty 25, 2024
poniedziałek, 05 marzec 2012 14:35

Honda CBR Internetowym Motocyklem Roku 2011

Honda CBR zdobyła nagrodę Internetowego Motocykla Roku 2011 przyznawaną przez największy w kraju serwis ogłoszeń motoryzacyjnych – otoMoto.pl. Jednocześnie opublikowane zostały szczegółowe dane dotyczące rynku motocykli używanych w Polsce, które wiele mówią o gustach polskich motocyklistów oraz o ich sile nabywczej.

Serwis otoMoto.pl po raz pierwszy przyznał tytuł Internetowego Motocykla Roku, publikując dane dotyczące rynku motocykli używanych w Polsce. Ponieważ rozwija się on bardzo dynamicznie, zespół należącego do Grupy Allegro serwisu postanowił go zbadać i opisać. Było to tym łatwiejsze, że wśród pracowników Grupy Allegro nie brakuje aktywnych motocyklistów.

 „W ubiegłym roku w serwisie otoMoto.pl zanotowaliśmy ponad 55,2 mln zapytań dot. motocykli. Narzędzia administracyjne pozwoliły nam zanalizować te dane i zaobserwować preferencje kupujących w różnych częściach kraju, a także przyjrzeć się najpopularniejszym maszynom w określonych kategoriach. Aby uporządkować wyniki, pominięte zostały pojemności silnika i generacje modelu” – mówi Marcin Świć, dyrektor serwisów motoryzacyjnych Grupy Allegro.   

Internetowym Motocyklem Roku 2011 została Honda CBR. Pod tą nazwą kryją się modele o pojemności od 125 do 1100 cm3, jednak Polacy najczęściej szukali wersji 600. O różne odmiany CBR w ubiegłym roku zapytano prawie milion razy. Drugie pod względem popularności są maszyny gamy Suzuki GSX-R – jednak pytano o nie dwukrotnie rzadziej niż o sportowe Hondy. Na podium znalazła się także popularna seria Hondy: CB. Na czwartym miejscu uplasował się uterenowiony BMW GS - jedyny produkt spoza Japonii w pierwszej dziesiątce modeli. Kolejne miejsce przypadło modelom z serii Suzuki GSF Bandit oraz motocyklom z kategorii chopper/cruiser takim jak Yamaha Drag Star, Honda Shadow i Yamaha Virago. Warto zauważyć, że wśród 10 najbardziej poszukiwanych modeli nie ma ani jednego reprezentanta Kawasaki.

Marka

Model

Liczba wyszukań

Honda

CBR

959.592

Suzuki

GSX-R

474.221

Honda

CB

363.859

BMW

GS

335.841

Suzuki

Bandit

334.131

Yamaha

Drag Star

333.475

Honda

Shadow

315.928

Yamaha

Virago

279.992

Yamaha

R1

268.232

Suzuki

DL

223.090

 

MZ i Simson nadal obecne na rynku

Cztery najczęściej wyszukiwane marki motocykli pochodzą z Japonii. Różnica pomiędzy popularnością Yamahy i Hondy jest nieznaczna, Suzuki traci do pierwszej dwójki już całkiem sporo, a o Kawasaki motocykliści pytają trzykrotnie rzadziej, niż o lidera rankingu. Na kolejnych miejscach znalazły się Harley-Davidson, BMW i Triumph. Prawdziwą niespodzianką są miejsca 8 i 10, które przypadły markom Simson i MZ. Te najwyżej cenione jednoślady z bloku byłych państw demokracji ludowej pokonały popularnością takie marki jak KTM, Gilera, czy Ducati.  

Najczęściej wyszukiwane marki motocykli

Marka

Liczba wyszukań

Yamaha

4.696.220

Honda

4.285.298

Suzuki

3.085.023

Kawasaki

1.374.591

Harley-Davidson

994.474

BMW

665.685

Triumph

432.100

Simson

298.405

Aprilia

289.410

MZ

281.702

Na Mazowszu ścigacze, na Śląsku choppery

Niezwykle interesujące są statystyki pokazujące jakie modele motocykli są wyszukiwane w poszczególnych województwach. W mazowieckim, pomorskim, świętokrzyskim, opolskim i lubuskim najbardziej poszukiwane są maszyny sportowe. Motocykle szosowo-turystyczne znalazły uznanie w województwie wielkopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. W pozostałych województwach najczęściej szukano jendośladów typu chopper/cruiser.

Województwo

Marka

Model

mazowieckie

Honda

CBR

wielkopolskie

Yamaha

XJ

małopolskie

Yamaha

Virago

śląskie

Yamaha

Virago

kujawsko-pomorskie

Harley-Davidson

Electra Glide

podkarpackie

Yamaha

FZ

dolnośląskie

Yamaha

Virago

Pomorskie

Yamaha

YZF

łódzkie

Yamaha

Virago

lubelskie

Yamaha

Drag Star

zachodniopomorskie

Yamaha

Virago

świętokrzyskie

Yamaha

YZF

opolskie

Yamaha

YZF

warmińsko-mazurskie

Yamaha

XJ

podlaskie

Yamaha

Drag Star

lubuskie

Yamaha

YZF

 

Wiele motocykli pochodzi zza granicy

 Tylko połowa wszystkich (50,3%) jednośladów była zarejestrowana w naszym kraju. Motocykle sprowadzone, po opłatach, ale jeszcze nie zarejestrowane stanowiły ponad 27,5%, a maszyny sprowadzone, bez opłat i rejestracji - 17,5%. Co dwudziesty sprzedawany motocykl (5%) ma status „do sprowadzenia”, co oznacza, że kupujący nie może go fizycznie obejrzeć. Najpopularniejsze w ogłoszeniachCo czwarty oferowany jednoślad (24,2%) należy do kategorii motocykli sportowo-turystycznych. Najczęściej wystawianymi modelami tego typu są kolejno Honda CB, Yamaha FZ, Suzuki GSF Bandit, Yamaha XJ i Suzuki GS.

Drugie pod względem popularności są skutery (18,2%), wśród których najwięcej ofert stanowią Suzuki Burgman, Aprilia SR, Peugeot Speedfight, Yamaha Majesty i Yamaha Aerox. Wśród motocykli sportowych stanowiących 17,5% ogłoszeń najczęściej spotkać można Hondy CBR, Suzuki GSX-R, Yamahy YZF, Kawasaki ZX i Kawasaki ZXR. Niecałych 17% ogłoszeń stanowią choppery, w tym najczęściej spotykane Yamahy Virago, Yamahy Drag Star, Hondy VTX, Hondy VT. Tylko co szesnasty oferowany motocykl (6,1%) to enduro. W tym segmencie rynkowym najpopularniejszymi modelami są Suzuki DR, Honda XL, Yamaha XT, Yamaha DT i zaskoczenie: KTM LC. 

Podsumowanie rynku 

Na podstawie danych z serwisu za rok 2011 wyliczyliśmy, że motocykle zamieszczane w ogłoszeniach mają średnio 10 lat i kosztują około 10 tys. zł, ale najczęściej wyszukiwany przedział cenowy to od 2 do 4 tys. zł. Największym zainteresowaniem cieszą się kolejno: motocykle sportowo-turystyczne (24,2%), skutery (18,3%), sportowe (17,5%) i choppery (16,8%). Nasz rynek jest zdominowany przez marki japońskie, zwłaszcza Yamahę i Hondę. Sporą niespodzianką jest fakt, że MZ i Simson nadal są obecne w pierwszej dziesiątce najchętniej wyszukiwanych marek na otomoto.pl. W serwisie motoAllegro.pl najczęściej wyszukiwanym motocyklem była WSK 125, o która zapytano ponad 3 mln razy.” – podsumowuje Marcin Świć.