czwartek, maj 30, 2024
poniedziałek, 30 marzec 2020 18:53

Napęd i skrzynia drugim sercem ciągnika

Ciągnik Ciągnik

Każdy rolnik wie doskonale, jak problematyczna potrafi być awaria sprzętu w trakcie sezonu pracy. Potrafi ona unieruchomić maszynę nawet na kilka dni, szczególnie gdy jest dość skomplikowana a części trudno dostępne.

 

Aby się od tego uchronić, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie maszyny do sezonu oraz konserwacja posezonowa. Potrafi to wyeliminować 80% awarii oraz sprawić, że wykryjemy je jeszcze przed tym, jak one nastąpią. Powinniśmy pamiętać również o tym, aby przed każdym sezonem odpowiednio zabezpieczyć i nasmarować zarówno maszyny, jak i inne urządzenia, ponieważ zatarcia i uszkodzenia łożysk są, bardzo często, przyczyną poważniejszych awarii.

Ponadto, jeśli chodzi o ciągniki, powinniśmy dbać o uzupełnianie płynów i regularne wymienianie oleju, które są jednym z kluczowych elementów, jeśli chodzi o silnik i związane z nim podzespoły. Każdy wie również doskonale, że naprawa skrzyni biegów, to jeden z poważniejszych remontów, jakie oprócz silnika możemy wykonywać. Jest to bardzo czasochłonne i w zależności od modelu ciągnika może kosztować bardzo dużo. Kluczowe jest, aby wykonanie tego typu zadania powierzać specjalistom, którzy znają się na swoich zadaniach i podchodzą do wszystkiego z należytą uwagą. Drugą dość częstą awarią, jest ta związana z mostem napędowym. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń w wyniku przeciążenia lub niewłaściwego użytkowania, które powodują, że przekładnie pracujące z całym silnikiem i skrzynią biegów ulegają poważnym awariom. Konieczna jest wtedy naprawa mostu napędowego, poprzez wymienienie uszkodzonych trybów i innych elementów przekładni.

Często w takim przypadku dochodzi również do konieczności wymiany wałków które się tam znajdują i które pod wpływem sił na nie działających i uszkodzeń przekładni pękają i gną się.  Wymaga ona jednak specjalistycznego sprzętu i podnośników, dzięki którym będzie możliwy demontaż osi i wyjęcie całego zestawu napędowego. Tutaj również profesjonalne podejście i duża wiedza pozwolą uchronić pojazd przed innymi niepotrzebnymi zniszczeniami. Serwis pogwarancyjny ZF jest miejscem, gdzie żadna awaria czy naprawa nie jest straszna. I któremu warto zaufać.Pamiętajmy również o wysokiej jakości częściach i elementach konstrukcyjnych, które posłużą przez kolejne sezony, a nie zepsują się po jednym sezonie działania.  

Renz - oficjalny przedstawiciel ZF w Polsce.

Media