piątek, luty 23, 2024
wtorek, 12 czerwiec 2018 19:17

Wysprzęglik - silownik hydrauliczny sprzęgła

W jakim typie sprzęgła występuje siłownik? Siłownika sprzęgła występuje jedynie w przypadku hydraulicznego układu sterowania sprzęgłem. Takie rozwiązanie konstrukcyjne, jest dużo łatwiejsze i bezpieczniejsze w eksploatacji, gdyż wyeliminowano ryzyko zerwania linki sprzęgła . Uszkodzenie linki występowało w starszych generacjach samochodów i zazwyczaj całkowicie uniemożliwiało jazdę samochodem.

 

Działanie hydraulicznego układu sterowania sprzęgłem

Sprzęgło hydrauliczne ma dość prostą konstrukcję – jej najważniejszymi elementami są pompka sprzęgła i wysprzęglik. Zasada działania jest następująca: pedał sprzęgła jest połączony z tłokiem pompki sprzęgła. Dźwignia przymocowana do pedału wywołuje ruch tłoka w pompce zgodnie z ruchem pedału. Po naciśnięciu pedału przez kierowcę, tłok w pompce powoduje wzrost ciśnienia i płyn hydrauliczny jest wtłaczany dalej w układ. Sztywnym przewodem sprzęgła, płyn jest podawany do siłownika hydraulicznego (tzw. wysprzęglika) .

 

Siłownik hydrauliczny budowa i rola

Wysprzęglik swoją budową przypomina tłoczek. Jest on ponadto połączony ze zbiornikiem wyrównawczym płynu za pomocą elastycznego wężyka Ruch siłownika hydraulicznego  jest wymuszany przez ciśnienie wytwarzane przez pompę sprzęgła (po naciśnięciu pedału przez kierowcę). Zadaniem wysprzęglika jest naciskanie na sprężynę talerzową koła dociskowego sprzęgła w celu rozłączenia napędu. Dzieje się to w następujący sposób:

  • w przypadku układu pół-hydraulicznego (z mechaniczną dźwignią) wysprzęglik zazwyczaj jest umiejscowiony w pobliżu sprzęgła – płyn hydrauliczny pod ciśnieniem naciska na siłownik hydrauliczny, a wtedy jego część zewnętrzna naciska na dźwignię, która przekazuje nacisk na łożysko oporowe;
  • w przypadku układu w pełni hydraulicznego, wysprzęglik jest standardowo montowany centralnie i w pełni zespolony w łożyskiem oporowym, które następnie przenosi nacisk na sprężynę talerzową tarczy dociskowej. Tego wypu siłownik hydrauliczny zlokalizowany jest w obudowie skrzyni biegów (oznaczenie: CSC – concentric slave cylinder)

Które rozwiązanie jest lepsze dla samochodu

Niewątpliwie układ w pełni hydrauliczny jest korzystniejszy. Zastosowanie rozwiązania z centralnym wysprzęglikiem upraszcza cały układ poprzez wyeliminowanie dźwigni stanowiącej łącznik pomiędzy siłownikiem hydraulicznym a łożyskiem oporowym. Standardowo wysprzęglik typu CSC montowany jest centralnie w obudowie sprzęgła – na wałku sprzęgła oraz sprężynie tarczowej. Mniejsza ilość części ułatwia montaż samego sprzęgła a przewód hydrauliczny nie wymaga specjalnego ułożenia w komorze silnika.  Jak każde rozwiązanie ma też pewną wadę – w przypadku konieczności wymiany siłownika hydraulicznego typu CSC musimy dokonać demontażu skrzyni biegów jak przy wymianie całego sprzęgła.

Uszkodzenia siłownika hydraulicznego

Nieprawidłowe działanie sprzęgła może być pochodna uszkodzenia wielu z jego części, także wysprzęglika. Jego uszkodzenie polega zazwyczaj na nieszczelności tłoka, powodującej utrudnienia podczas zmiany biegów – najłatwiejsze do zaobserwowania w przypadku biegu pierwszego i wstecznego. Ponadto samo funkcjonowanie pedału sprzęgła ulega utrudnieniu – po wciśnięciu bardzo wolno wraca do pierwotnej pozycji.

Wszystkie części do sprzęgła kupisz na https://www.sprzegla24.pl/