poniedziałek, kwiecień 22, 2024
środa, 13 czerwiec 2018 16:10

Wymiana sprzęgła w Audi A4 B5

Marka Audi jest chyba wszystkim w Polsce bardzo dobrze znana. Już za czasów PRL okazjonalnie pojawiał się na naszych ulicach model "80" tego producenta i przez lata marka była kojarzona z tym właśnie autem. Audi zapisało się wtedy w głowach Polaków jako solidne i trwałe pojazdy, do których można mieć zaufanie

Nie inaczej było w przypadku późniejszego modelu A4, a przynajmniej jego starszych typów. Pierwszym z nich było Audi A4 B5 produkowane w latach od 1994 do 2001, które w naszym kraju było zdecydowanie najpopularniejsze z silnikiem 1.9 TDI, czyli chyba najbardziej znanym turbodieslem z grupy VAG. W dzisiejszym poradniku przyglądamy się procedurze wymiany sprzęgła w rzeczonym modelu z tą właśnie jednostką napędową.

Sprzęgła stosowane w Audi A4 B5

Okres, w którym produkowany był tenże samochód, nie był jeszcze znany z powszechnego stosowania sprzęgieł z kołem dwumasowym. Jednak powoli rozwiązanie to pojawiało się w nowych konstrukcjach, w których stosowano silniki diesla i i taki właśnie typ sprzęgła trafił do modelu A4 B5 z silnikiem 1.9 TDI o mocy 110 koni mechanicznych. Nie znaczy to oczywiście, że właściciele tych pojazdów muszą się bać. Dwumasa ta była dość wytrzymała i auto spokojnie potrafiło przejechać na niej tyle, że wcześniej i tak trzeba było wymienić tarczę i pozostałe elementy. Jednak co chyba najważniejsze, dwumasowe sprzęgło do Audi A4 B5 kosztuje bardzo niewiele. Samo koło zamachowe możemy mieć już za około 1000 złotych, a kompletny zestaw od popularnych producentów to cena w okolicach 1500 złotych. Jak na obecnie spotykane ceny, jest to wręcz niebotycznie niska kwota.

Konwersja na sztywne koło - czy ma sens?

Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że wielu kierowców na samo słowo "dwumasa", bądź "koło dwumasowe" reaguje gęsią skórką. Jak wykazaliśmy powyżej, w przypadku tego modelu Audi nie ma się czego obawiać pod względem kosztów, jednak jeśli ktoś chce, może zamontować do auta zwyczajne koło zamachowe. Kompletny zestaw sprzęgła ze sztywnym kołem to koszt od 800 do niecałego 1400 złotych, zależnie czy wybierzemy produkt markowy, czy też od mniej znanej firmy. Jednak zostawiając na szali jedynie wyroby znanych producentów, wychodzi na to, że przeprowadzając konwersję zaoszczędzimy tylko 100 złotych. Biorąc pod uwagę, że sprzęgło w Audi A4 B5 z dwumasą nie należy do awaryjnych, możemy spokojnie pozostać przy rozwiązaniu fabrycznym.

 

Jak zaoszczędzić na wymianie sprzęgła?

Jeśli powyższe ceny wydają nam się zbyt duże, czy to ze względu na zasobność portfela, czy też na stan i wartość naszego Audi, możemy w łatwy sposób nieco zaoszczędzić. Otóż najdrożej wymiana wychodzi wtedy, gdy po prostu wstawimy auto do warsztatu i zlecimy kompletną operację - ze zdobyciem i zakupem części przez zakład mechaniczny włącznie. Nieco taniej będzie w sytuacji, gdy sami zakupimy potrzebne elementy i dostarczymy je mechanikom do założenia. By jeszcze obniżyć cenę, zamówmy wszystko przez internet, na przykład w sklepie sprzeglo.com.pl. W taki sposób można zaoszczędzić nawet kilkanaście procent względem zakupu w sklepach stacjonarnych. Aby znaleźć dokładnie taki zestaw, jaki potrzebujemy, wystarczy wpisać do sklepowej wyszukiwarki "sprzęgło Audi A4 B5 1.9 TDI 110KM", ewentualnie możemy jeszcze dodać nazwę producenta, który nas interesuje (np. LUK, SACHS, Valeo itp.)

(zakończenie)
Posiadacze starszych samochodów, nawet wyposażonych w takie rozwiązania jak sprzęgła z kołami dwumasowymi, nie muszą aż tak bardzo obawiać się kosztów. Jeśli jednak do końca życia auta nie chcemy już nigdy myśleć o dwumasie, można bez problemu dostać zestaw do konwersji na tradycyjne, sztywne koło zamachowe. Dzięki temu każda następna wymiana sprzęgła będzie wymagała już tylko zakupu nowej tarczy, docisku i łożyska oporowego, względnie jeszcze siłownika. Niemniej ceny części - w stosunku do tych do obecnie produkowanych aut - są tak niskie, że spokojnie można koło dwumasowe zostawić i korzystać z pełni jego zalet.