czwartek, luty 29, 2024
środa, 01 marzec 2017 11:58

Jaki samochód zastępczy z OC sprawcy można wynająć?

Brałeś lub brałaś udział w kolizji albo wypadku wywołanym przez innego kierowcy? Gdy twój samochód nie nadaje się do jazdy i potrzebuje naprawy albo może być przeznaczony tylko do kasacji, należy ci się samochód zastępczy, którego koszt pokrywany jest z OC sprawcy. Jakie auto można wówczas wynająć?

 Wielu z nas potrzebuje samochodu na co dzień i jego brak może być bardzo dokuczliwy. Dojeżdżamy nim do pracy, odwozimy dzieci do szkół i przedszkoli, jeździmy na zakupy, ponadto tam, gdzie nie ma zbyt dobrze rozwiniętej sieci komunikacji publicznej, to często jedyny sposób na dojazdy bez tracenia czasu.

Samochód zastępczy z OC sprawcy przez długi czas powodował sporo perturbacji pomiędzy klientami a zakładami ubezpieczeniowymi – efektem były liczne sprawy sądowe, które wskazały, że klientom należy się pojazd bez względu na okoliczności, na przykład można otrzymać go także wtedy, gdy nie korzysta się z niego do pracy lub ma się dostęp do komunikacji publicznej. Są jednak pewne ograniczenia, a dotyczą one między innymi rodzaju samochodu zastępczego do wynajmu.

Tylko w twojej klasie

Po samochód zastępczy można udać się do wypożyczalni, można również wynająć go w niektórych warsztatach samochodowych, salonach dealerskich czy też może dostarczyć go ubezpieczyciel. Wystarczy tylko wpisanie do wyszukiwarki słów takich jak „samochody zastępcze Warszawa”, aby natychmiast zapoznać się z dostępnymi ofertami dla danej lokalizacji.

Warto jednak pamiętać o tym, że w ramach OC sprawcy możemy wynająć tylko określone rodzaje pojazdów. Nie można wypożyczyć pojazdu klasy wyższej niż rozbity pojazd, który dotychczas był używany, dlatego jeżeli posiada się samochód kompaktowy, wtedy można wypożyczać także kompakt lub auto mniejsze.

Zdarza się jednak, że wypożyczalnia nie ma takiego pojazdu i wtedy może przekazać także auto o klasę wyższe, niemniej jednak najlepiej wybrać wtedy metodę rozliczenia bezgotówkowego, aby nie zajmować się formalnościami, ponieważ ubezpieczyciel może zakwestionować zasadność wynajmu takiego pojazdu.