niedziela, luty 25, 2024
czwartek, 10 grudzień 2015 11:08

Felgi aluminiowe czy stalowe?

Każdego roku, wraz z wymianą opon z zimowych na letnie i odwrotnie pojawia się dylemat tego, czy felgi są jeszcze w dobrym stanie, czy też trzeba kupić nowe. W polskich warunkach, gdzie drogi często mają koleiny, zaś krawężniki są raczej wysokie, zakup nowych felg czy naprawa starych nie jest niczym niezwykłym. Wciąż jednak trwają spory co do tego, które felgi są lepsze: te wykonane z aluminium, czy może jednak stalowe?

Odpowiedź jak zawsze nie jest prosta; wiele zależy od tego, na jaki okres szukamy felg, do jakiego auta, jakim budżetem dysponujemy oraz na jakie konkretne cechy felg liczymy. Jeśli przeanalizujemy te aspekty, to z pewnością uda nam się wybrać takie felgi, które spełnią nasze oczekiwania. Zarówno felgi stalowe, jak i felgi aluminiowe w Felgeo.pl można znaleźć w różnych rozmiarach i cenach dopasowanych do potrzeb różnych właścicieli samochodów.

Co na lato, co na zimę?
Pokutuje pogląd, jakoby felgi stalowe były lepsze na zimę, tymczasem to właśnie te wykonane z aluminium są mniej podatne na korozję, dlatego też w okresie zimowym mogą być lepsze. Z drugiej strony, jeśli chcemy kupić nowe felgi stalowe, które mają prostą budowę, albo wymyślne felgi aluminiowe, to z pewnością na zimę lepiej wybrać te pierwsze. Felgi zakładane do opon zimowych powinny być możliwie najprostsze w budowie, dzięki czemu ich czyszczenie i konserwacja są zwyczajnie prostsze do wykonania.
Nieprawdą jest, jakoby felgi aluminiowe były lżejsze od stalowych o tym samym rozmiarze. Okazuje się, że przy produkcji felg z lżejszego aluminium konieczne jest wykorzystanie większej ilości materiału, co sprawia, że waga felg w istocie jest podobna, a często nawet to stalowe są nieco lżejsze.

Koszty zakupu i naprawy
Zdecydowanie nowe felgi stalowe są tańsze w zakupie od felg aluminiowych. Wynika to przede wszystkim z ceny materiału, z którego są wykonane. To przekłada się również na mniej kosztowną reperację felg stalowych, gdy te ulegną zniszczeniu na przykład wskutek zbyt intensywnego użytkowania, korozji czy najechania na głęboką koleinę. W przypadku, gdy zdecydujemy się na felgi aluminiowe, musimy liczyć się niejednokrotnie z wyższym kosztem zarówno zakupu felg, jak również i ich ewentualnej naprawy. Najwięcej kosztować będą firmowe felgi wykonane dla konkretnych modeli samochodów, ale tutaj również znaczną różnicę odczuje nasz portfel w porównaniu cen zakupu felg aluminiowych oraz stalowych.

Jakie felgi w konkretnych rodzajach?
Jeżeli nasz wybór padnie na nowe felgi stalowe, to musimy się liczyć z dodatkowym kosztem zakupu kołpaków, jako że felgi wykonane ze stali często są po prostu mało atrakcyjne wizualnie. Zdecydowanie felgi wykonane z aluminium mają o wiele więcej rozmaitych kształtów, nawet czasami bardzo fantazyjnych – przed zakupem trzeba się tylko zastanowić, czy stosowanie takich felg nie będzie utrudniało ich późniejszej konserwacji i nie przełoży się na krótszy okres użytkowania.

W wielu przypadkach wybór odpowiednich felg jest kwestią tego, jakie fundusze mamy na nie przeznaczone. Każdy z rodzajów felg ma swoje wady i zalety, które warto rozpatrzeć przed zakupem.