niedziela, wrzesień 24, 2023
środa, 25 wrzesień 2013 17:10

Części zamienne - jakich producentów można polecić?

Pytanie czy korzystniej jest zakupić oryginalną czy zamienną część samochodową padało już wiele razy na znanych serwisach motoryzacyjnych i do momentu aż będą pojawiały się odmienne zdania we wspomnianych kwestiach zapewne będzie pojawiało się nadal. Z jednej strony oryginalne auto części w opiniach większości mogą pochwalić się wyższą

jakością wykonania, ale razem z nią idzie zbyt wysoka cena. Natomiast konkurencja na rynku zamienników sprawia, że części zamienne projektowane są zgodnie z coraz bardziej restrykcyjnymi normami, a co za tym idzie ze względu na jakość wykonania nie powinny odbiegać od oryginałów. Chodzi jednak głównie o jedną, niezwykle istotną rzecz – czy korzystanie na co dzień z auta wyposażonego głównie w zamienniki jest bezpieczne?

Tutaj także zdania są rozdzielone. Oczywiście najlepiej wszelkich napraw związanych z samochodem dokonywać w ASO, lecz niezwykle wysokie ceny podzespołów w zestawieniu z wysokimi cenami napraw sprawiają, że nie wszystkich posiadaczy samochodów stać na takie nakłady finansowe. Co wtedy? Pozostają dwa rozwiązania: rozpoczęcie poszukiwań eksploatowanych części samochodowych na szrotach albo zakup tańszych części zamiennych. Na co się zdecydować? W teorii o wiele lepiej jest nabyć polecane zamienniki. Zamienne części samochodowe od wielu lat są niezwykle popularne, a wiele z nich jest tworzonych zgodnie ze specyfikacjami oryginalnych części samochodowych, niekiedy w identycznych fabrykach. Na rynku motoryzacyjnym jest dużo renomowanych koncernów produkujących bardzo dobre zamienniki. Warto zapoznać się jakie są panujące np. na temat firmy Philips opinie, które można odnaleźć na wielu forach internetowych, a dostaniemy ogólny pogląd czy opłaca zainteresować się podzespołami tworzonymi przez konkretnego producenta. Jeżeli zdecydujemy się na kupno elementów stworzonych przez któregokolwiek, nieznanego nam producenta warto niekiedy sprawdzić, w jakich krajach znajdują się jego fabryki. Chodzi o to, że niestety tworzonych jest coraz więcej tanich kopii części produkowanych w Chinach, które wyglądem i opakowaniami prawie zupełnie nie odróżniają się od oryginałów.
Przed kupnem zamiennych auto części warto sprawdzać także rekomendacje danego producenta. Konkurencja na rynku zamienników ciągle rośnie, dzięki czemu tworzonych jest coraz większa ilość firm produkujących auto części – niektóre z nich niestety projektują części o wątpliwej jakości. Oczywiście, koncern koncernowi nierówny, ale prawdopodobnie przedsiębiorstwo o stuletniej historii posiadające roczny obrót w postaci miliardów euro powinno produkować wyższe jakościowo elementy niż nieznana marka, startująca na rynku auto części. Niezwykle rzadko dzieje się na odwrót. Przede wszystkim z tych względów kiedy mamy zamiar zakupić np. części Aisin to wpierw zaglądnijmy na oficjalną stronę producenta i poczytajmy nieco o jego przeszłości, stałych odbiorcach czy producentach samochodów, którzy wykorzystują i polecają wspomniane części. Ponadto niekiedy warto sprawdzić ile wynosi okres gwarancyjny oraz co sama gwarancja obejmuje.
Wielu mechaników zdecydowanie odradza kupna eksploatowanych części zamiennych. Jest tak ponieważ nie posiadamy szczegółowych informacji na temat używanego podzespołu. Przeważnie osoba zainteresowana kupnem używanego podzespołu zagląda na szrot i po odnalezieniu poszukiwanej części najczęściej nawet dokładniej się jej nie przygląda, radując się z oszczędności z rzędu czasem kilku złotych. Niestety w ogromnej większości przypadków taka część po kilku miesiącach zaprzestanie właściwie działać. Wówczas kierowcy idą po rozum do głowy i zdają sobie sprawę, że nabycie części od renomowanego producenta jak choćby Kayaba byłoby sporo tańsze w porównaniu z zakupem używanej części samochodowej oraz szeregiem napraw, które niejako wywołała nabyta „używka”. Są części samochodowe, których nie należy nabywać używanych. Mowa tu między innymi o elementach zawieszenia, bębnach czy klockach hamulcowych – czyli wszystkich elementach posiadających realny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów. Nie należy uważać jedynie na wymienione podzespoły. Doskonałym przykładem jest zakup na rynku części używanych chłodnic wody skonstruowanych z aluminium. Materiał ten jest niezwykle wrażliwy na zmianę poziomu temperatury oraz wilgoć, przez co jeżeli część ta leżała przez kilka tygodni na otwartym powietrzu to nie ma co liczyć, że będzie się prawidłowo sprawowała w dalszej perspektywie eksploatacji. wpisywacz.eu