czwartek, wrzesień 28, 2023
wtorek, 02 lipiec 2013 17:18

Zabawa w opętanie

Człowiek mówiący nieznanymi językami, dziecko wykonujące paranormalne czynności a może pies, który znienacka stał się agresywny? To wszystko staje nam przed oczami, kiedy mówimy o opętaniu. Czym jednak jest opętanie? Tego dowiecie się zerkając poniżej!

Opętanie uznawane jest za taki stan umysłu, w którym dana osoba odczuwa, iż działa pod wpływem pewnej siły zewnętrznej (niefizycznej, osobowej). Według psychiatrów opętanie jest jednym z rodzajów odmiennych stanów świadomości oraz zaburzeń transowych, uznawanych za chorobę.

Motyw opętania pojawia się w wielu religiach, w tym również pierwotnych, dzięki czemu jest on dosyć wdzięcznym tematem dla współczesnej kultury. Najczęściej wykorzystywanym przykładem opętania jest historia mniszek w Loudun, która była licznie adaptowana (przez Krzysztofa Pendereckiego, Kena Russella, Jarosława Iwaszkiewicza czy Jerzego Kawalerowicza).

Najgłośniejszym przypadkiem opętania na gruncie europejskim jest historia 23-letniej Anneliese Michel, która stanowi jeden z najlepiej udokumentowanych wydarzeń tego rodzaju. Opętanie zostało zapisane na 110 godzinach wersji audio, kończących się śmiercią ofiary.

Jakie są objawy opętania? Jak sprawdzić swoją podatność na demony? O tym napiszemy już wkrótce!