środa, maj 29, 2024
środa, 28 luty 2018 16:08

Co to jest retinol?

Retinol to czysta forma witaminy A, która doskonale wchłania się przez skórę przez co wpływa znacznie na jej nawilżenie, poprawę kolorytu oraz redukcję przebarwień. Witamina A nazywana jest "witaminą młodości", gdyż działa przeciwstarzeniowo oraz pobudza komórki skóry do regeneracji. Poza działaniem kosmetycznym, retinol stosowany jest także w leczeniu chorób, takich jak łuszczyca czy trądzik.

 

Retinol to czysta forma witaminy A, która doskonale wchłania się przez skórę przez co wpływa znacznie na jej nawilżenie, poprawę kolorytu oraz redukcję przebarwień. Witamina A nazywana jest "witaminą młodości", gdyż działa przeciwstarzeniowo oraz pobudza komórki skóry do regeneracji. Poza działaniem kosmetycznym, retinol stosowany jest także w leczeniu chorób, takich jak łuszczyca czy trądzik.

Badania prowadzone nad retinolem wykazał jego wyjątkową skuteczność i bezpieczeństwo w codziennym stosowaniu. Dzięki zastosowaniu retinolu, już po kilku tygodniach widoczne są wyraźne efekty w wierzchnich warstwach naskórka. Skóra na której zastosowano retinol wygląda młodziej.

Wpływ retinolu na cerę

Witamina A uznawana jest za "witaminę młodości", gdyż przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Wpływa na koloryt cery i poziom jej nawilżenia, a ponadto zmniejsza widoczność zmarszczek. Wynika to z działania złuszczającego retinolu, dzięki któremu zrogowaciała warstwa naskórka zostaje zminimalizowana, a sama cera wydaje się być bardziej świetlista i jędrna. Retinol często wykorzystywany jest także w pielęgnacji skóry tłustej, która jest podatna na trądzik. Dzieje się tak ze względu na działanie redukujące sebum, co redukuje wydzielanie łoju, przetłuszczanie, a przy tym zwęża pory, dzięki czemu nie tworzą się zaskórniki.

Jakie kosmetyki z retinolem wybrać?

Kosmetyki z retinolem są od lat niezwykle popularne, ale aby wybrać odpowiedni produkt, należy przede wszystkim dokładnie przeczytać skład na etykietce. Ważne jest, aby wybierać te, które zawierają retinol, a nie retinoidy, które również stanowią pochodne witaminy A, ale mogą nieść ze sobą niepożądane skutki. Ponadto podczas zakupów należy zwrócić uwagę na to, czy opakowanie nie jest przezroczyste - retinol powinien być przechowywany z dala od światła. Podczas początków stosowania kosmetyków z retinolem, może on powodować nadwrażliwość na promieniowanie UV. Z tego względu warto wybierać początkowo kosmetyki na noc. W niektórych przypadkach, retinol może delikatnie przesuszać skórę, więc warto zdecydować się na używanie kosmetyków nawilżających, przynajmniej na początku kuracji.