środa, czerwiec 19, 2024
czwartek, 21 październik 2021 12:30

Naturalne kosmetyki do twarzy – świadomy wybór

naturalne kosmetyki do twarzy naturalne kosmetyki do twarzy

Coraz częściej i coraz większa grupa osób zauważa, że w naszym życiu jest zbyt dużo chemii, plastiku, konserwantów. I pragnie od nich odejść. Trendy ekologiczne i przyjazne naturze zyskują więc na popularności tak jak i świadomy wybór tego, co lepsze dla ciała, choć nie zawsze najtańsze.

 

Eko trendy dla każdego

Świadomość odpowiedzialności za środowisko sprawia, że eko trendy zauważalne są w każdej dziedzinie życia. Może nie każdy i zawsze im ulega, jednak na pewno coraz większa grupa osób. Rezygnacja z foliówek, przesiadanie się na rower, DIY, recycling i upcycling to może i drobne gesty, ale przecież ze względu na swoją skalę mają one znaczenie. Eko produkty kosmetyczne, modowe, spożywcze to dzisiaj codzienność. Są na rynku. Pozostaje tylko przekonanie jak największej liczby osób, by decydowały się właśnie na nie. By wybierały świadomie, rozważnie zapoznając się z etykietami, ważąc za i przeciw danego zakupu nie tylko w krótkiej kategorii „co tańsze”, ale biorąc pod uwagę przyjazność dla ciała przy długim stosowaniu. Oraz oczywiście nie zapominając o globalnym impakcie, jaki wywiera na środowisko odwrócenie się od tworzyw sztucznych i wszechobecnej chemii na rzecz produktów naturalnych, bezpieczny, pozyskiwanych z poszanowaniem dla natury.

Branża kosmetyczna jest jednym z przykładów, jak można robić produkty naturalne i skuteczne. Tak, to prawda, że ta pochodzące z wielkich koncernów mogą mieć niższą cenę albo wyższą skuteczność, opartą o skomplikowane wzory chemiczne. Nie to jest jednak najważniejsze i nie zawsze ta różnica w skuteczności jest faktycznie zauważalna.

Dlaczego kosmetyki naturalne?

Eko kosmetyki, oparte o naturalne składniki, mają zalety nie do przecenienie. Mniejsza ilość chemii wprowadzana do środowiska, mniejszy pobór energii i emisja gazów cieplarnianych przy produkcji to zaleta w skali makro. W skali mikro stajemy przed wyborem – czy faszerować (w zasadzie dosłownie) ciało i skórę chemią właśnie, czy substancjami bazującymi na ziołach, owocach, kwasach roślinnych? Substancje konserwujące, barwiące, zapachowe, myjące (z SLS na czele) są co prawda przebadanie i dopuszczone do obrotu, jednak o ich wpływie na organizm w długim okresie mówi się raczej negatywnie niż pozytywnie...

Tymczasem wiele, o ile nie większość, z tych składników jest de facto obecna w życiu ludzi od dziesiątek, setek czy nawet tysięcy lat. Są sprawdzone przez niezliczone pokolenia, które pod różnymi szerokościami geograficznymi używały ich w celach kosmetycznych, leczniczych czy nawet mistycznych. Ekologiczne krewmy i maści, balsamy i olejki,  używane są do pielęgnacji ciała, skóry, włosów, paznokci, twarzy (jak https://www.naturalia.pl/kosmetyki-naturalne/do-twarzy/) ze skutecznością, która nie zawsze okazuje się tak błyskawiczna, jak najpopularniejsze i najpowszechniejsze produkty kosmetyczne na rynku. To często bolączka osób nastawionych na pragnienie jak najszybszego efektu  i konsumpcyjny tryb życia. Przekonujemy się jednak każdego dnia, że raczej nie tedy droga. Że warto wyhamować, popatrzeć z refleksją na to dokąd zmierzamy i czy naprawdę zawsze wszystko musi być na już, na teraz? Świadome kupowanie i ograniczenie konsumpcji nie musi oznaczać wyrzeczenia się wygód czy braku zadbania o siebie.

Więcej w tej kategorii: « Powrót do korzeni