sobota, czerwiec 22, 2024
sobota, 18 kwiecień 2020 20:05

Czym są kosmetyki hipoalergiczne?

Kosmetyki hipoalergiczne Kosmetyki hipoalergiczne

Kosmetyki hipoalergiczne takie jak kremy, żele, balsamy czy płyny do kąpieli przeznaczone są do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Dobrej jakości preparaty pielęgnacyjne są wolne od składników, które najczęściej wywołują różnego rodzaju reakcje skórne np. substancji zapachowych, sztucznych barwników czy syntetycznych konserwantów.

W branży kosmetycznej nie istnieją jednoznaczne regulacje prawne precyzujące, które kosmetyki mogą być uznane za hipoalergiczne. W ustawie o kosmetykach nie znajdziemy zatem ich dokładnej definicji. Producenci preparatów pielęgnacyjnych najczęściej nadają taką nazwę produktom przeznaczonym do skóry wrażliwej, delikatnej oraz alergicznej. W wielu przypadkach dzięki zastosowaniu naturalnych składników, kosmetyki te nie uczulają i nie wywołują podrażnień. Duży wybór produktów o właściwościach hipoalergicznych oferuje marka Biały Jeleń. Kosmetyki do ciała i włosów oraz proszki i płyny do prania dostępne są tutaj: https://www.superkoszyk.pl/marka/bialy-jelen.html

Dobry kosmetyk hipoalergiczny, czyli jaki?

Ze względu na to, że prawo nie reguluje zagadnień związanych z kosmetykami hipoalergicznymi, warto przed zakupem konkretnego produktu zapoznać się z jego składem. Nie powinien on bowiem zawierać takich składników jak sztuczne barwniki, substancje zapachowe czy konserwanty syntetyczne. Dobry kosmetyk hipoalergiczny rewelacyjnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry delikatnej i wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień i alergii, dlatego też jego działanie powinno być silnie wzmacniające, ochronne i przeciwzapalne. Cennym dodatkiem w produktach tego typu są również wysokie filtry UV, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale również naturalne antyoksydanty (np. witamina E).

Skóra alergiczna i wrażliwa jest z reguły mocno przesuszona, dlatego do jej pielęgnacji najlepiej wybierać kosmetyki hipoalergiczne, które skutecznie wzmocnią jej jej naturalną ochronną barierę. Tutaj świetnie sprawdzą się kremy i balsamy na bazie roślinnych olejów np. z bawełny, jojoba, ogórecznika a także, silnie nawilżającego, kwasu hialuronowego. 

Szkodliwe substancje w kosmetykach 

Dobre kosmetyki hipoalergiczne powinny być całkowicie wolne od substancji, które mogą powodować uczulenia bądź po dłuższym stosowaniu po prostu szkodzić skórze np. doprowadzając do jeszcze większego jej przesuszenia, a nawet spowodować zapalenia skóry. W preparatach do pielęgnacji ciała i twarzy nie powinno być zatem substancji zapachowych ani sztucznych barwników. Ponadto składniki, których należy unikać, gdy skóra jest wrażliwa i alergiczna, to petrolatum (wazelina) i środki utrwalające takie jak PVP/VA copolymer, parabeny np.: ethylparaben, propyl butyl, methyl czy substancje myjące SLS – sodium laureth sulfate.

Kosmetyki hipoalergiczne Biały Jeleń

Bogaty wybór kosmetyków hipoalergicznych oferuje marka Biały Jeleń. W ofercie firmy znajdują się m.in. balsamy do ciała, płyny do kąpieli, kremy do twarzy, sole do stóp, mydła w kostce i w płynie, żele do mycia rąk oraz szampony do włosów. Każdy preparat przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej i delikatnej. Mogą z nich bezpiecznie korzystać także alergicy.

Media