poniedziałek, 17 czerwiec 2019 15:50

10 istotnych wskazówek, jakimi warto kierować się przy nadawaniu i odbieraniu przesyłek kurierskich.

Kurier Kurier

Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z usług firm kurierskich. Jest to rozwiązanie wygodne zarówno dla odbiorcy, jak i nadawcy towaru. Głównymi zaletami jest to, że firmy dostarczające przesyłki robią to zwykle szybko i aby wysłać kopertę czy karton, nie musimy ruszać się z domu. Podczas wybierania firmy kurierskiej i nadawania paczki, warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy zbędnych rozczarowań i nasza paczka zostanie odpowiednio dostarczona.

 

Wysyłanie paczek na poczcie staje się coraz rzadsze. Z wielu powodów ludzie o wiele częściej wybierają usługi kurierskie. Odpowiednią firmę znajdziemy na przykład korzystając z internetu. Na stronie https://tanikurier.com/ możemy w łatwy sposób nadać paczkę i wybrać firmę dostawczą. Proces nadawania przesyłki nie jest skomplikowany, jednak warto wcześniej zapoznać się z kilkoma wskazówkami, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek związanych z wysyłką paczki.

1. Nie kieruj się najniższą ceną

Podczas wybierania firmy kurierskiej nie należy kierować się wyłącznie najniższą ceną usług, uwagę powinno się przede wszystkim zwrócić na czas realizacji zamówienia oraz szybkość dostarczenia przesyłki. Firma kurierska, którą wybierzemy powinna być rzetelna, uczciwa, szybko realizować wysyłki towarów i dostarczać przesyłki w wyznaczonym terminie.

2. Sprawdź, czego nie można wysłać kurierem

Kurierzy zwykle nie kontrolują zawartości paczek, jeżeli nie ma jasnych przesłanek, że jest ona niedozwolona. W przypadku gdy nadamy coś, co jest zabronione, może nas czekać odmowa przewozu przesyłki, a nawet konsekwencje prawne. Każda firma kurierska ma w swoim regulaminie wyszczególnioną listę przedmiotów zakazanych. Warto wcześniej zapoznać się z zawartością takiej listy, by uniknąć późniejszego rozczarowania i nieporozumień. Przed wysyłką warto również sprawdzić wymiary paczek, jakie są dopuszczane przez każdego z przewoźników.

3. Zadbaj o odpowiednie zapakowanie przesyłki

Każdy wysyłany przedmiot należy odpowiednio zapakować, zwłaszcza wtedy, gdy jest on nieco większych rozmiarów. Jeżeli jest taka możliwość, należy umieścić go w kartonie o odpowiedniej wielkości. Wiele firm kurierskich traktuje przesyłki o nieregularnych kształtach jako niestandardowe i nalicza za nie dodatkowe opłaty. Z tego powodu nie najlepszym pomysłem jest również owijanie kartonu folią, gdyż tak zapakowana przesyłka może zostać uznana za odbiegającą od standardu i przez to kosztować więcej.

4. Pamiętaj o koniecznych dokumentach

Przed wysłaniem paczki konieczne jest wydrukowanie listu przewozowego i naklejenie go na przesyłkę. Przy braku tych dokumentów kurier może odmówić odebrania przesyłki. Dlatego więc bardzo ważne jest, aby podczas nadawania paczki nie zapomnieć o wydrukowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów.

5. Sprawdź jak wygląda procedura odbioru przesyłek

Niektóre firmy samodzielnie odbierają przesyłki. W takim przypadku należy sprawdzić w jakich godzinach kurierzy odbierają paczki, czy są to ustalone godziny, czy też kurier przyjeżdża „na wezwanie”. Jeżeli zależy nam na jak najszybszym dostarczeniu paczki, możemy osobiście dostarczyć ją do jednego z oddziałów wybranej firmy kurierskiej. Dzięki temu nie musimy czekać na pracownika firmy, który odebrałby paczkę i oszczędzamy czas.

6. Zwróć uwagę na czas dostarczenia

Podczas zamawiania kuriera i wypełniania zlecenia należy zwrócić uwagę na czas, w jakim ma zostać dostarczona przesyłka. Niektóre firmy naliczają bowiem dodatkowe opłaty, za to, aby przesyłka została dostarczona do odbiorcy do godziny 12:00 następnego dnia.

7. Rozważ ubezpieczenie przesyłki

Kiedy nadamy paczkę, zawsze istnieje ryzyko jej uszkodzenia lub zaginięcia w trakcie transportu. Warto więc rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia (standardowo ubezpieczenie przesyłki wynosi około 2 złotych), dzięki temu łatwiej nam będzie uzyskać odszkodowanie.

8. Śledź swoją paczkę

Wiele firm kurierskich oferuje możliwość śledzenia nadanej paczki za pomocą strony internetowej lub aplikacji. Warto skorzystać z tej opcji. Po nadaniu przesyłki można też skontaktować się z odbiorcą i podać mu tak zwany numer listu przewozowego (jego kopię otrzymamy od kuriera), dzięki któremu adresat będzie mógł monitorować losy przesyłki.

9. Rozważ Umowę współpracy

Jeżeli prowadzisz własną działalność i często korzystasz z usług firm kurierskich, warto rozważyć zawarcie z nią specjalnej umowy na świadczenie usług. Wówczas w razie realizacji dużej liczby zleceń opłata za wysłanie każdej z paczek będzie mniejsza niż w wypadku zamawiania pojedynczych usług.

10. Sprawdź politykę reklamacji

Przed nadaniem przesyłki, warto sprawdzić, czy dana firma uznaje zgłaszane reklamacje oraz jak taka procedura wygląda. Skargę można wnieść w przypadku, gdy przesyłka została uszkodzona w trakcie transportu lub niedostarczona odbiorcy na wskazany w umowie czas. Prawo do reklamacji ma zarówno nadawca, jak i odbiorca przesyłki, a procedura jej sporządzania opisana jest w regulaminie konkretnej firmy. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby protokół ze zgłaszanej szkody był sporządzony precyzyjnie i opisywał rzeczywisty stan przesyłki oraz jej opakowania. Gdy reklamacja zostanie przez firmę kurierską uznana, można liczyć na stosowne odszkodowanie za poniesione szkody.

Korzystanie z usług kuriera jest dziś na wyciągnięcie ręki. Pamiętając o powyższych wskazówkach zabezpieczysz się przed nieprzewidzianymi sytuacjami. Na rynku obecnych jest wiele firm, oferujących swoje usługi.

Zapraszamy na https://www.facebook.com/tanikuriercom/, gdzie dostępne są informacje na temat nadawania paczek i odpowiedniego wyboru dostawcy.

© 2013-2020 by SN2.EU