środa, 01 maj 2019 16:34

Jak granie w gry komputerowe zmienia strukturę mózgu?

O wpływie gier komputerowych na mózg oraz rozwój dziecka.

 

Instynktownie czujemy, że granie w gry komputerowe nie jest obojętne wobec tego, w jaki sposób rozwijamy się intelektualnie i psychicznie. Obecnie gry komputerowe są coraz bardziej popularne. Powstają gry przygodowe, strategiczne, edukacyjne, gry dla dziewczyn barbie czy też gry dla najmłodszych dzieci. Wiele osób ma jednak wątpliwości, jakie skutki ma długie granie. Wyjaśniamy, w jaki sposób gry komputerowe zmieniają strukturę mózgu i wpływają na rozwój umiejętności.

Granie powoduje trwałe zmiany w strukturze mózgu

Choć od dawna mówi się o tym, że gry komputerowe mogą wpływać na strukturę mózgu i trwale ją zmieniać, ostatecznie potwierdziły to dopiero najnowsze badania dokonane przy pomocy rezonansu magnetycznego i analizy morfometrycznej VBM. W ten sposób przeanalizowano objętość szarej tkanki i połączenia neuronalne między różnymi częściami mózgu u osób grających regularnie w gry komputerowe i tych, którzy tego nie robią.

Choć wiele osób ostrzega, że długie granie w gry komputerowe może mieć bardzo opłakane skutki, powyższe badania ukazały coś zupełnie innego. Osoby, które regularnie grają w gry komputerowe charakteryzują się większą liczbą połączeń nerwowych, które łączą ciemieniową i potyliczną część mózgu oraz zwiększoną objętość szarej tkanki. Może to bardzo korzystnie wpływać na sposób, w jaki przetwarzamy informacje przestrzenno wzrokowe.

Umiejętności, które ćwiczymy, grając w gry komputerowe

Grając regularnie w gry komputerowe, nawet gdy robimy to wyłącznie z myślą o odprężającej rozrywce, jesteśmy zmuszeni, by ćwiczyć całe obszary mózgu. To powoduje, że ćwiczymy spostrzegawczość, refleks, zdolności wzrokowe i automatyczne wykonywanie pewnych czynności. Rozbudowane gry strategiczne pozwalają ćwiczyć umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów i planowania. Oczywiście, nie wszystkie gry są w równym stopniu rozwijające - niektóre z nich bazują jedynie na prostych, powtarzalnych czynnościach, które nie angażują specjalnie naszego intelektu.

Mimo tak pozytywnych wyników testów należy zachować rozsądek i umiar podczas gry. Warto pamiętać o tym, że od wirtualna rzeczywistość bardzo wciąga i od grania łatwo się uzależnić. Obecnie problem uzależnień dotyczy coraz młodszych dzieci. Gdy doprowadzimy do sytuacji, że poprzez granie będziemy zaniedbywać codziennie obowiązki, wyćwiczone w grze umiejętności do niczego nie przydadzą nam się w codziennym funkcjonowaniu. Uzależnienie może mieć negatywne skutki dla wszystkich obszarów naszego życia, dlatego też warto kontrolować czas, jaki spędzamy na graniu.

© 2013-2020 by SN2.EU