środa, 28 czerwiec 2017 10:23

Biegunka u niemowlaka - jak pomóc dziecku?

Układ pokarmowy niemowlaka nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, tak samo jak jego odporność, dlatego bardzo często małe dzieci cierpią na uporczywą biegunkę. Jak w takiej sytuacji powinniśmy się zachować my – rodzicie, by pomóc maleństwu?


Na początku warto zauważyć, że biegunka to nie tylko problem z okiełznaniem wodnistej kupki, ale przede wszystkim ryzyko odwodnienia. Wraz z każdym luźniejszym stolcem dziecko traci niezbędną do życia wodę i mikroelementy, dlatego chorujący maluch powinien być przede wszystkim odpowiednio nawadniany. W tym celu warto podawać zwykłą wodę źródlaną, przegotowaną lub jeszcze lepiej – specjalne płyny nawadniające, które można kupić w każdej aptece.

 

Dlaczego pojawia się biegunka?

Niemowlęta najczęściej dostają biegunki z powodu wyżynających się ząbków lub złapania jakiejś infekcji wirusowej. Czasami jest to jednorazowa reakcja na właśnie wprowadzany do ich diety nowy pokarm. Lecz to nie wszystkie powody…

Biegunka może się pojawić także jako objaw różnych nietolerancji pokarmowych. U małych dzieci najczęściej spotykana jest tzw. nietolerancja laktozy.

Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to pewnego rodzaju alergia na białka mleka krowiego. Objawia się właśnie biegunką, bólem brzucha, a czasami również objawami skórnymi. Często towarzyszy jej Atopowe Zapalenie Skóry. Dodatkowo dziecko może narzekać na gazy, kolki, a rodzić może zaobserwować u niego odgłos „przelewania się w brzuchu”.

Postępowanie w przypadku zdiagnozowania nietolerancji laktozy zazwyczaj polega na zastosowaniu diety eliminacyjnej. Natomiast u niemowląt karmionych mlekiem sztucznym dokonuje się zmiany mleka na specjalne, które jest pozbawione laktozy. A kobiety karmione dzieci piersią powinny po prostu wykluczyć z własnej diety produkty z laktozą.

Chcesz wiedzieć więcej na temat postępowania w przypadku biegunki i u dziecka? Zastanawiasz się co jeszcze może być jej przyczyną? Jeśli tak, to koniecznie odwiedź portal internetowy tworzony z myślą o rodzicach www.zdrowemaluchy.pl. Tam znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.

© 2013-2020 by SN2.EU