poniedziałek, 02 grudzień 2019 18:18

Sprawdź, jak dbać w zimie o rośliny balkonowe

Substral Substral

Zimą rośliny balkonowe potrzebują od Ciebie szczególnej uwagi. Warunki towarzyszące im podczas najchłodniejszych miesięcy bywają wyjątkowo ostre. Dowiedz się, jak zapewnić im niezbędną dozę ochrony.

Aby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, musisz oczywiście zapewnić jej niezbędną ilość światła i wody. Zimą niektóre z tych potrzeb wzrastają, inne z kolei – jak ilość wody, potrzebnej do wegetacji – maleją. Warto również pamiętać o tym, by warunki, które tworzymy, były możliwie jak najbardziej stałe. Drastyczne zmiany temperatury  z pewnością nie przysłużą się roślinie. W ochronie roślin balkonowych może pomóc również stosowanie preparatów, które zapobiegną atakom zimowych szkodników i patogenów.

Rośliny balkonowe – na zewnątrz czy w środku?

Nie wszystkie rośliny będą mogły pozostać na zewnątrz. Tylko najbardziej odporne warunki będą zdolne przetrwać minusowe temperatury. Należą do nich między innymi bluszcz, wrzosiec, jagoda kamczacka, fiołek labradorski, krwawnik pospolity, werbena czy astry. Warunki, których wymaga każda z posiadanych przez nas roślin, warto podwójnie sprawdzić. Wiele z nich – na przykład pelargonie czy fuksje – powinno zostać przeniesionych do środka na czas największych mrozów.  Rośliny, które przeniesiesz do wewnątrz, powinny zostać umieszczone w miejscu ze stałym dostępem do światła, ale z dala od okna, które może narazić je na częste zmiany temperatur. Nie powinny znajdować się również blisko grzejników.

Rośliny balkonowe, które przetrwają zimę na zewnątrz

W przypadku tego rodzaju roślin, szczególne ważne jest zabezpieczenie ich przed wpływem niskich temperatur i szkodników, które łatwo rozwijają się w takich warunkach. Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykorzystanie doniczek mrozoodpornych. Wystarczy podczas zakupów zwrócić uwagę, czy są one opatrzone specjalnym symbolem.  Poza tym istotnym krokiem, ważne jest również:

  • Podlewanie roślin (umiarkowane – należy solidnie nawodnić je przed nadejściem sezonu zimowego);
  • Okrywanie naziemnych i korzeniowych części roślin poprzez zastosowanie odpowiednich technik;
  • Stosowanie oprysków, na przykład środków Substral, które zabezpieczą roślinę przed inwazją chorób grzybowych.

Dzięki temu rośliny powinny przetrwać zimę bez większego szwanku.

© 2013-2020 by SN2.EU