poniedziałek, 02 grudzień 2019 13:54

Jak wybrać pokrycie dachowe? O wadach i zaletach popularnych rozwiązań.

Dachy Białystok Dachy Białystok

Jednym z największych wydatków związanych z budową domu, jest zakup i montaż pokrycia dachowego. Jednak decyzji o zakupie konkretnego rodzaju pokrycia dachu nie można podejmować pochopnie, gdyż powinna to być inwestycja na długie lata. Jakie pokrycia dachowe zatem będą najlepsze? Czym się kierować przy ich wyborze?

 

Krycie dachów dachówką – czy to dobry pomysł?

Dachówki ceramiczne są uważane za jedne z najwytrzymalszych pokryć dachowych. Dla wielu osób ważne jest to, że są produkowane z naturalnych materiałów. Do ich najważniejszych zalet zalicza się przede wszystkim wytrzymałość na wilgoć (są nisko nasiąkliwe) oraz działanie promieniowania słonecznego. Są one też odporne na zmiany temperatur. Dobrze znoszą również mrozy. Wskazuje się także na to, że dachówki ceramiczne zapewniają też dobrą izolację termiczną dachu. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że jest to materiał dość ciężki. Dlatego też wykorzystanie takiego pokrycia dachowego warto uwzględnić już na etapie planowania domu. Gdyż konstrukcja, na jakiej znajdzie się to pokrycie będzie musiała wytrzymać jego ciężar. Zawsze przy wymianie pokrycia dachowego warto, aby dekarz wydał opinię czy wymiana starego pokrycia na nowe, ale w innym rodzaju będzie możliwe. Do wad tego rodzaju dachówek zalicza się również ich stosunkowo wysoką cenę.

Innymi popularnymi dachówkami są te wykonane z betonu. Są one nieco tańsze od tych ceramicznych. Jednocześnie wyróżniają się niemalże tak samo dobrą odpornością na warunki atmosferyczne. Wśród ich parametrów wymienia się dobrą izolację termiczną i akustyczną. Do wad tego rozwiązania, podobnie jak w przypadku dachówek ceramicznych, zalicza się ich wagę.

Pokrycie dachu wykonane z blachodachówki – co warto o nim wiedzieć?

Blachodachówka jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. Potwierdzają to osoby wykonujące usługi dekarskie m.in. na terenie Białegostoku. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „pokrycia dachowe Białystok”, aby przekonać się, że praktycznie większość firm dekarskich oferuje położenie lub wymianę tego typu nawierzchni dachowej. Jakie są zatem jej zalety?

Materiał ten chętnie stosuje się do wykonania pokrycia dachu z uwagi na to, że jest lekki i stosunkowo tani. Przy odpowiednim zabezpieczeniu jest też odporny na działanie czynników atmosferycznych. Blachodachówka chętnie stosowana jest w budownictwie jednorodzinnym z uwagi na estetyczny wygląd. Duża dostępność wzorów i kolorów powoduje, że można ją idealnie dopasować do aranżacji całej posesji. Wskazuje się jednak, że blachodachówka nie ma tak dobrych właściwości izolacji cieplnej i akustycznej, jak dachówki ceramiczne czy betonowe. Dlatego też decydując się na takie pokrycie dachu, trzeba uwzględnić w projekcie odpowiednie docieplenie dachu i wygłuszenie go przy pomocy izolacji wykonanej np. z płyt wełny mineralnej.

Podobnym rozwiązaniem jest blacha trapezowa. Ma ona właściwości zbliżone do blachodachówki, jednak stosowana jest najczęściej w przypadku budynków gospodarczych. Bardzo rzadko można ją spotkać na budynkach mieszkalnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie promodach.pl.

© 2013-2020 by SN2.EU