piątek, 12 lipiec 2019 17:16

Jak zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie?

Ogrzewanie Ogrzewanie

Mogłoby się wydawać, że nie istnieje prosty i tani sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Nic bardziej mylnego.

Istotne jest to, aby w mieszkaniu panowała optymalna temperatura. Warto wiedzieć, że różnica jednego stopnia generuje około 10% oszczędności. Ma to duże znaczenie w okresie grzewczym. Oczywiście nie jest to równoznaczne z tym, że pomieszczenia będą zimne i niekomfortowe w użytkowaniu. Standard życia nie obniży się. Chodzi o mądre gospodarowanie wytwarzaną energią.

Swobodna regulacja temperatury

Temperaturę w pomieszczeniu regulujemy zwykle za pomocą grzałki. Mamy do dyspozycji kilka programów, które ułatwiają ten proces. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że warunki otoczenia dynamicznie się zmieniają. Właśnie dlatego dobrze jest, jeśli grzejnik reaguje na spadek oraz wzrost temperatury w mieszkaniu. Umożliwia to głowica termostatyczna (w połączeniu z regulatorem temperatury). Jest to niewielki element, który z łatwością można zamontować do kaloryfera. Na rynku znajdziemy wiele typów głowic, a wybór uzależniony jest od naszych indywidualnych potrzeb. Należy zaznaczyć, że element ten nie wymaga skomplikowanego programowania. Właśnie dzięki temu bez problemu dokonamy jego regulacji.

Na uwagę zasługuje fakt, że na rynku znajdują się głowice zapewniające funkcję zapobiegania zakamienianiu zaworów. Dzięki temu możemy znacząco przedłużyć ich żywotność.


Właściwe użytkowanie mieszkania

Sposób użytkowania mieszkania również ma duży wpływ na rachunki za ogrzewania. Przede wszystkim należy unikać zbyt wysokich temperatur. Optymalna temperatura wynosi nie więcej niż 23 stopnie Celsjusza. Należy zaznaczyć, że nie powinno dopuszczać się do przesadnego wychłodzenia mieszkania, ponieważ to tylko pozorne oszczędności – w efekcie jego ponowne ogrzanie długo trwa i pobierze znacznie więcej energii, niż równe utrzymywanie temperatury. Warto również jest zabezpieczyć obszary, które powodują największą stratę ciepła. Wietrzenie pomieszczeń powinno odbywać się z głową. Najlepiej w tym czasie nastawić na termostacie odpowiedni program.

Posiadając głowicę termostatyczną musimy pamiętać o tym, aby nie zasłaniać jej np. zasłoną, czy też meblami. Zmniejsza to skuteczność jej działania, a prawidłowy odczyt temperatury zewnętrznej będzie niemożliwy.

© 2013-2020 by SN2.EU