czwartek, 09 wrzesień 2010 19:42

Gdzie byliśmy latem 2010 – kompletny wakacyjny raport eSKY.pl

Dokąd w tym roku Polacy wybrali się na wakacje, czy na bilety lotnicze wydaliśmy więcej niż w zeszłym roku, z jakim wyprzedzeniem  planujemy podróże – odpowiedzi na te pytania znajdziemy w pierwszym na rynku kompletnym raporcie podsumowującym wakacje 2010.

Za nami sezon wakacyjny. Jeden z najpopularniejszych serwisów turystycznych eSKY.pl podsumował tegoroczne wyjazdy wakacyjne Polaków w raporcie za czerwiec, lipiec i sierpień 2010. Zbadane zostały wycieczki z biurami podróży, które od lipca serwis ma w swojej ofercie, a także podróże lotnicze i rezerwacje hotelowe. Porównanie z ubiegłym rokiem daje ciekawe wnioski – zagraniczne wyjazdy planujemy dużo wcześniej; rzadziej jeździliśmy do Irlandii, a częściej do USA; w sierpniu woleliśmy Egipt od Tunezji. Co ciekawe, od zeszłego roku bilety tanich linii zdrożały, a tradycyjnych przewoźników…staniały!

Krótko o sezonie letnim’2010
Miniony sezon wakacyjny podsumowałbym jako udany, co szczególnie cieszy w sytuacji, kiedy od początku roku miało miejsce wiele negatywnych zjawisk i wydarzeń, mogących znacząco obniżyć wpływy z turystyki letniej – mówi Łukasz Neska z Internetowego Centrum podróży eSKY.pl. ¬– Potwierdzeniem tej oceny jest pozytywny odzew klientów na wprowadzoną do serwisu w lipcu 2010 ofertę wycieczek z Biurami Podróży.

Wycieczki – top 5
Wakacyjny raport otwiera lista najpopularniejszych kierunków, które wybrali klienci korzystający ze wprowadzonej w lipcu oferty 113 biur podróży. Bezkonkurencyjny jest Egipt – wakacje w tym kraju wybrało aż 31% klientów eSKY.pl. Następnym w kolejności kierunkiem była Tunezja, do której wyjechało prawie o połowę mniej Polaków (17%). Co ciekawe, ta różnica przedstawiała się inaczej na półmetku wakacji, kiedy Egipt i Tunezja szły „łeb w łeb” (25% i 21%). Miejsce 3. i)wśród najpopularniejszych kierunków zajęła Turcja (13%), na pozycji 4. jest natomiast Grecja (11%). W skali całych wakacji, 6% klientów wybrało Hiszpanię, choć kraj ten był bardziej popularny w sierpniu niż lipcu i czerwcu. Do Bułgarii wybrało się 4% urlopowiczów, choć zdecydowana większość z nich odwiedziła ten kraj w czerwcu i lipcu niż w sierpniu.

Wycieczki – z kim, na ile dni?
Na wakacje z biurem podróży wybieraliśmy się najczęściej parami (64% klientów) lub 3-4 osobową rodziną (28%). Zaledwie 2% stanowiły rezerwacje dla 5 i więcej osób; tylko 6% podróżujących stanowili single.
Wśród wariantów wyżywienia króluje opcja all inclusive, którą wybrało aż 66% rezerwujących wczasy. Wariant half bard (śniadanie + obiadokolacja) wybrało prawie 30% klientów. Marginalną ilość stanowiły rezerwacje z wariantami skrajnymi – ultra all inclusive lub bez wyżywienia. Równie mało popularna jest opcja full bard (trzy posiłki dziennie), którą wybrało zaledwie 1% klientów.  
Przez cały okres wakacji wypoczywaliśmy najczęściej na 7-dniowych urlopach – wybrało je aż 59% osób rezerwujących wczasy. O połowę mniejsza grupa wybrała wycieczki 14-dniowe (28%).

Podróże lotnicze – z kim latamy?
Na polskim rynku tanie linie lotnicze cały czas górują nad tradycyjnymi przewoźnikami. Wybiera je aż 66% klientów eSKY.pl. Większość podróżnych decyduje się od razu na bilet w obie strony (62%), przy czym zdecydowanie częściej czynią tak klienci tradycyjnych (74%) niż  tanich linii lotniczych (56%). Jeśli chodzi o długość pobytu za granicą, tanimi liniami wybieramy się na krótsze wyjazdy niż liniami regularnymi.

Wcześniej = korzystniej
Być może pod wpływem zeszłorocznego kryzysu nauczyliśmy się rezerwować bilety z dużo większym wyprzedzeniem, niż rok wcześniej, ponieważ zazwyczaj wtedy udaje się trafić na promocję lub najniższą dostępną cenę. Tego lata aż 75% klientów eSKY.pl kupowało bilety na prawie dwa miesiące (57 dni) przed wyjazdem, a średnie wyprzedzenie wyniosło prawie półtora miesiąca (43 dni). W ubiegłym roku osoby, które zdecydowały się na podróż wcześniej niż miesiąc, stanowiły tylko 40% klientów. Bilety w obie strony wykupujemy średnio 50 dni przed podróżą, a w jedną stronę – miesiąc przed podróżą.

Tańsi zdrożeli, drożsi potanieli
Dobrą wiadomością dla klientów linii lotniczych będzie z pewnością fakt, że średnie ceny biletów lotniczych nie zmieniły się znacząco od zeszłego roku. Pewne zmiany jednak zaszły, a ich kierunek jest dość interesujący – w porównaniu do wakacji 2009, bilety tanich linii lotniczych zdrożały 1,6%. Ich średnia cena zwiększyła się z 433 złotych do 441,5 złotego. Skorzystali pasażerowie wierni regularnym przewoźnikom – bilety nie tylko nie podrożały od zeszłego roku, ale nawet potaniały, choć niewiele – pół procenta ( z 992 złotych do 987 złotych).  
W tym roku bilet tanich linii lotniczych w jedną stronę kosztował średnio 336 złotych, a tradycyjnych przewoźników – 589 złotych. W przypadku podróży w obie strony, średnie ceny wyniosły odpowiednio 547 złotych i 1385 złotych.

Wielka Brytania nadal na pierwszym miejscu. Stany zdystansowały Irlandię
Układ pięciu najbardziej popularnych zagranicznych kierunków podróży nie zmienił znacząco od zeszłego roku, choć tym razem to Włochy, a nie Niemcy, znalazły się na drugim miejscu. Pierwsze miejsce zajęła Wielka Brytania, następnie – Włochy, Niemcy, Hiszpania i Francja. Ciekawe różnice w stosunku do zeszłorocznego rankingu obserwujemy na kolejnych pozycjach. W 2009 roku zaraz po Francji kolejnym popularnym kierunkiem podróży była Irlandia, która wybrało ok. 4% klientów eSKY.pl. W tym roku zeszłoroczną pozycję Irlandii, czyli szóstą, zajęły Stany Zjednoczone. Irlandia znalazła się dopiero na 9. pozycji. Norwegia i Szwecja tak jak w roku ubiegłym zajęły kolejno 7.i 8. pozycję. Wielu Polaków wybrało się do Norwegii na dłuższy czas, najczęściej do pracy, co potwierdza fakt, że większość biletów rezerwowanych do tego kraju stanowiły podróże w jedną stronę.
Popularność kierunku zależy także od tego, czy weźmiemy pod uwagę klientów linii tanich czy tradycyjnych. W przypadku tych drugich, najczęstszym wybieranym przez nich kierunkiem była nie Wielka Brytania, a Niemcy. Dalsza kolejność przedstawiała się następująco: USA, Francja, Włochy, Hiszpania; dopiero za nimi, na szóstej pozycji znalazła się Wielka Brytania.

Regiony – skąd podróżowało najwięcej Polaków?
W porównaniu z rokiem 2009, powiększyły się różnice pomiędzy aktywnością turystyczną mieszkańców poszczególnych regionów Polski. Statystyki prowadzi województwo mazowieckie z Warszawą – z Okęcia wyruszyło w te wakacje aż 42% podróżnych, czyli prawie dwa razy więcej niż w roku ubiegłym (28%). Tak jak poprzednio, kolejno najczęściej podróżującymi byli mieszkańcy województwa śląskiego – z Katowic rozpoczęło się 14% podróży lotniczych (o dwa procent mniej niż w roku ubiegłym). Mieszkańcy Małopolski stanowili aż 12% procent kupujących bilety lotnicze, co stanowi duży skok w stosunku do ubiegłego roku (8% podróżnych w 2009 roku). Po piętach depczą im mieszkańcy województwa pomorskiego, – z Gdańska rozpoczęło podróż 11% klientów kupujących bilety lotnicze w serwisie eSKY.pl, czyli o 4% więcej niż w zeszłym roku.  Kolejno uplasowały się województwo dolnośląskie (Wrocław - 9%) oraz Wielkopolska (Poznań – 7%),a następnie – Łódź (2%) i ex aequo Rzeszów, Szczecin i Bydgoszcz (po jednym procencie).

Hotele – gdzie i na ile rezerwujemy pokoje?
Kolejnym z produktów dostępnych dla klientóii)w eSKY.pl jest możliwość rezerwacji hoteli. Z danych obejmujących tą usługę wynika, że najczęściej wybieranym kierunkiem były Włochy (20%), Hiszpania (10%), Francja (10%), Wielka Brytania (8%), Niemcy (7%) i Czechy (7%). Ciekawe, że dane te nie pokrywają się w pełni z danymi dotyczącymi biletów lotniczych. W przypadku Wielkiej Brytanii, która prowadzi ranking najczęściej wybieranych kierunków przy zakupie biletów lotniczych, czwartą pozycję pod względem rezerwacji hotelowych tłumaczy fakt, że większość podróżujących do tego kraju zamieszkuje w nim na stałe lub zamierza skorzystać z zakwaterowania u przebywającej tam rodziny. Wysoka pozycja Czech przy jednoczesnej nieobecności tego kraju w rankingu najpopularniejszych kierunków podróży lotniczych świadczy o tym, że podróżując do tego kraju najczęściej wybieramy inne środki transportu – samochód, autokar lub pociąg, z uwagi na stosunkowo niewielką odległość i dobrą sieć komunikacyjną, a także niższą niż w przypadku biletu lotniczego cenę.

Wyświetlony 1152 razy
© 2013-2020 by SN2.EU