wtorek, 29 styczeń 2013 22:14

Andora - ostatni lennik Francji. +Video i mapa.

Jeśli myślicie, że feudalizm został zniesiony całe wieki temu, to jesteście w błędzie. Okazuje się, że dopiero dwadzieścia lat temu zniknął ostatni lennik Republiki Francuskiej. Mowa tu o Andorze – mini-państwie, które siedzi sobie w cieni swoich wielkich sąsiadów i nie wychodzi przed szereg.

Mini-geografia
Andora jest państwem leżącym w Zachodniej Europie, a dokładniej mówiąc – w Pirenejach (Półwysep Iberyjski). Jego powierzchnia to jedynie 462 km2 . Nie ma dostępu do morza, a graniczy jedynie z dwoma krajami: Francją (długość granicy to 60 km) i Hiszpanią (długość granicy 65 km). W Andorze dominuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, dzięki czemu temperatury nie sprawiają problemów turystom.

Mini-polityka
Na podstawie konstytucji z 1993 r. Andora jest uznawana za niezależne, demokratyczne, parlamentarne współksięstwo. Oznacza to, że głową państwa są dwaj współksiążęta – biskup pochodzący z hiszpańskiego miasta Seo de Urgel oraz prezydent Francji. Władzę ustawodawczą sprawuje parlament, posiadający 28 deputowanych oraz Rada Generalna. Egzekutywa należy do rządu i stojącego na jego czele premiera. Do 1992 roku obowiązywał zakaz istnienia partii politycznych.  Co ciekawe – Andora jest członkiem Unii Europejskiej jedynie na skutek członkostwa Francji, a nie własnej, niezależnej, akcesji.

Mini-ogóły
Jak już mogliśmy się zorientować, Andora nie zdumiewa pod względem wielkości. Również liczba mieszkańców nie jest zatrważająca – liczy jedynie 84,5 tysiąca obywateli, w większości imigrantów. Językiem urzędowym jest kataloński, jednak w użyciu funkcjonuje również hiszpański i francuski. Walutą jest obowiązujące na terenie całej Unii euro.

Media

© 2013-2020 by SN2.EU