czwartek, luty 29, 2024
piątek, 11 styczeń 2013 11:15

Powitajcie dawną Abisynię. +Video

Od wielu lat kraj ten jest symbolem tej najczarniejszej Afryki – to z nią kojarzymy problemy z głodem, wodą czy AIDS. Nie wiadomo dlaczego, dla większości Polaków właśnie Etiopia jest symbolem całego kontynentu, a raczej stworzonych w naszych umysłach stereotypów. Co jednak faktycznie wiemy o państwie etiopskim?
Geograficzna gehenna
Etiopia jest jednym z państw położonych w tzw. Rogu Afryki, czyli Półwyspie Somalijskim. Graniczy z sześcioma krajami: Kenią, Sudanem, Sudanem Południowym, Dżibuti, Somalią oraz Erytreą. Ukształtowanie terenu jest wyjątkowo zróżnicowane – większa część państwa co prawda leży na wzgórzach i wyżynach, jednakże wschodnia część należy do obszarów nizinnych. Panuje klimat tropikalny, jednakże dosyć mocno łagodzony wysokością oraz bliskością Morza Czerwonego (do którego nie ma dostępu).

Polityczny krzyż
Na podstawie konstytucji, Etiopia uznawana jest za parlamentarną republikę federalną. Głową państwa jest prezydent. Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament oraz częściowo rząd z premierem na czele. Władza sądownicza, co jest niespotykane w innych krajach, jest całkowicie niezależna od władzy legislacyjnej i wykonawczej, co jest związane m.in. z formą wyborów prezesa i wiceprezesa federalnego sądu najwyższego (są oni rekomendowani przez premiera, a mianowani przez niszą izbę parlamentu).

Wspaniałe ogólności
Mało kto wie, iż Etiopia jest uznawana za Ziemię Obiecaną przez rastafarian („millenarystyczno-mesjanistyczny synkretyczny ruch religijny powstały na Jamajce”), którzy to opierają się na treści Psalmu 87:
Synów Koracha. Psalm. Pieśń. Budowla Jego jest na świętych górach:
Jahwe miłuje bramy Syjonu bardziej niż wszystkie namioty Jakuba.
Wspaniałe rzeczy głoszą o tobie, o miasto Boże!
Wymienię Rahab i Babel wśród tych, co mnie znają; oto Filistyni i Tyr razem z Kusz [powiedzą]: «Ten [i ten] się tam urodził».
Inną, o wiele ważniejszą z praktycznego punktu widzenia, kwestią jest obowiązujący język urzędowy, którym jest amharski. Z kolei walutą, którą możemy płacić w Etiopii jest birr, dzielący się na sto centymów.

Media