środa, maj 29, 2024
poniedziałek, 27 maj 2013 18:47

Miejsca, które warto obejrzeć: Piramidy w Gizie. +Video

Zaliczane do Siedmiu Cudów Świata Piramidy w Gizie są jednymi z tych obiektów, które bez trudu każdy z nas mógłby już dzisiaj obejrzeć. Coraz niższe ceny biletów do Egiptu oraz bezproblemowe poruszanie się po Ziemi sprawiają, że nie są one już tak nieosiągalne jak kiedyś. Dlatego dzisiaj spróbujemy Wam podać kilka faktów na temat tego, dlaczego warto zwiedzić właśnie ten rejon świata.
Czym są... Piramidy w Gizie?
Nazwą tych piramid określamy trzy budowle -piramidę Cheopsa, piramidę Chefrena oraz piramidę Mykerinosa, które są ostrosłupami na podstawie kwadratu. Są to najogólniej mówiąc grobowce faraonów, od których imion wzięły się ich nazwy. Piramida Chefrena dodatkowo wyróżnia się faktem, iż obok niej, przy dolnej świątyni grobowej, możemy odnaleźć monumentalną rzeźbę Sfinksa, która została stworzona w olbrzymim bloku skalnym.

Gdzie się znajduje?
Piramidy znajdują się na obszarze pustynnym Kairu – dzielnicy zwanej Gizą.

Dlaczego jest takie wyjątkowe?
Największa z piramid posiada podstawę o boku 230 m oraz wysokość 147 m. Niby nic na współczesne standardy, jednak kiedy weźmiemy pod uwagę, że budowle te powstały kilka tysięcy lat temu, kiedy nie było jeszcze dźwigów i innych maszyn budowlanych, można wpaść w podziw. Szczególnie, że kamienne bloki, z których są zbudowane piramidy, były ręcznie ciosane, a wnętrza są wykończone w najmniejszym szczególe.

Atrakcje turystyczne
Piramidy same w sobie są wystarczającymi atrakcjami, szczególnie, że można zwiedzać ich wnętrza.  Dodatkowo obok piramid powstały podziemne pomieszczenia dla barek, które mogły służyć za życia faraona do odbywania ceremonialnych podróży po Nilu. Bez wątpienia równie wielką atrakcją jest Sfinks,  którego rozmiary mogą przerazić niejednego turystę.

Potrzebujesz więcej informacji?

National Geografic: http://www.gizapyramids.org/pdf%20library/national_geographic-giza.pdf
Cam: http://www.pyramidcam.com/

Media