poniedziałek, lipiec 15, 2024
wtorek, 19 listopad 2019 13:23

Windykacja – kiedy jest niezbędna?

Windykacja Windykacja

Może się zdarzyć, że jako właściciel firmy będziesz musiał prawnie dochodzić swoich praw lub zapłaty. Nie jest to zbyt komfortowa sytuacja, dlatego lepiej przygotować się na nią zawczasu i znać zasady postępowania.

Kontrola płatności to podstawa

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa zawsze powinno iść w parze z rzetelnym monitorowaniem płatności. Tylko mając pod kontrolą wszystkie należności możemy celnie ocenić, który dług wymaga windykacji miękkiej, a który może wiązać się z koniecznością wstąpienia na drogę sądową.

Statystycznie łatwiej jest odzyskać dług, który jest stosunkowo „młody”, a od terminu spłaty należności nie minęły trzy miesiące. Takie długi windykuje się w sposób miękki, czyli polubowny – dajemy możliwość i przestrzeń dłużnikowi do spłaty wierzytelności omawiając szczegóły terminu zapłaty. Zwykle wystarczy wysłać pismo ponaglające, wykonać telefon czy wysłać sms.

Sposoby na odzyskanie należności

Dobrze byłoby, gdyby wszystkie sprawy o odzyskanie należności kończyły się polubownie, a firmy korzystały jedynie z rozwiązań windykacji przedprocesowej. Wówczas sprawy kończyłyby się na rozmowie z dłużnikiem i ustaleniu nowego terminu zapłaty nieopłaconej faktury, pożyczki czy innych należności.

Zdarzają się jednak sytuacje gdy nie obejdzie się bez tzw. windykacji twardej, która polega na wszczęciu postępowania sądowego czy postępowania egzekucyjnego – gdy do gry o wyegzekwowanie długu dołącza komornik. Sprawy te są szczególnie trudne i wymagają ogromnej uwagi i konsekwencji. Windykacja sądowa wymaga zebrania całej dokumentacji i dobrego przygotowania do procesu. Jako przedsiębiorca powinieneś wówczas dopilnować wielu spraw, aby nie przegrać sprawy.

Skuteczna windykacja z pomocą prawnika

Dochodzenie swoich praw przed sądem nie jest prostą sprawą. Trzeba pamiętać o wielu istotnych kwestiach, o których osoba bez prawnego doświadczenia może nie wiedzieć lub zapomnieć. Poza tym, wielu dłużników zaczyna spłacać zadłużenie dopiero, gdy dowie się, że wynajęliśmy kancelarię prawną. Dłużnicy wiedzą bowiem, że prawnik dopnie swego, a konsekwencje mogą być o wiele większe i wolą szybko zapłacić należność bez wchodzenia na drogę sądową.

Adwokat przeprowadzi proces windykacji w Twoim przedsiębiorstwie za Ciebie – sporządzi pisemne wezwanie dłużnika do zapłaty, podejmie się także negocjacji z dłużnikiem, a w ostateczności skieruje do sądu pozew o zapłatę i będzie reprezentował nas w sądzie. Ważne jest, by wybrana przez nas kancelaria prawna była sprawdzona, a jej siedziba była w niedalekiej odległości od naszej firmy. Zorientuj się w kancelariach prawnych w okolicy, wpisując w wyszukiwarce np. „adwokat Katowice” – wyszukanie informacji z pewnością pomoże wybrać najlepszą kancelarię.