środa, 19 luty 2020 12:10

Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny Radca prawny

Rozpoczęcie studiów prawniczych, to dla wielu osób pierwszy krok ku osiągnięciu dobrej pozycji w zawodzie, który wciąż uważany jest za prestiżowy. W końcu, żeby zostać adwokatem lub radcą prawnym, trzeba się uczyć przez wiele lat, zdać trudne egzaminy, a potem wybić się na tle konkurencji.

Część absolwentów prawa, odbywa zaraz po studiach aplikację radcowską. Trzyletni okres, podczas którego zdobywa się m.in. doświadczenie w kancelarii prawnej oraz notarialnej, a także w sądzie i prokuraturze, zakończony jest egzaminem radcowskim. Jeśli zostanie zdany, można ubiegać się o wpisanie na odpowiednią listę, o czym decyduje Okręgowa Izba Radców Prawnych. Wtedy nic już nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć w końcu świadczyć usługi prawne (w stosunku pracy – w przeciwieństwie do adwokatów). Sporo osób, które szukają wsparcia specjalisty po raz pierwszy, zastanawia się czy radca prawny i adwokat, to te same zawody, ewentualnie czym właściwie się różnią. Obecnie listy ich potencjalnych obowiązków zawodowych są niemal takie same. Jeszcze niedawno tylko adwokat mógł występować w roli obrońcy sądowego, ale teraz radca prawny również może być pełnomocnikiem w sprawach karnych czy karno-skarbowych, a także reprezentować swoich klientów oskarżonych o popełnienie wykroczenia.

Czyli, kiedy szuka się fachowca, który ma poprowadzić sprawę cywilną, pracowniczą, administracyjną itd., można wybrać radcę prawnego. Najważniejsze jest to, czy specjalizuje się w przepisach, których znajomość przesądzi prawdopodobnie o wygranej. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze kancelarii i prawnika, należy się zorientować, gdzie można liczyć na rzetelną oraz niezawodną pomoc. Zresztą bez względu na to, czy chodzi o reprezentowanie klienta przed sądem, przygotowanie pisma procesowego czy sprawdzenie umowy, najlepiej by zajął się tym naprawdę dobry radca prawny. Tego rodzaju wsparcia szukają osoby prywatne oraz firmy. W tym drugim przypadku profesjonalna obsługa prawna jest nieodzowna, a jej jakość może mieć spory wpływ na przyszłą kondycję przedsiębiorstwa. 

© 2013-2020 by SN2.EU