niedziela, lipiec 21, 2024
niedziela, 27 styczeń 2019 16:29

Gdy potrzebna pomoc prawna....

Mały i wielki biznes, wierzyciele, dłużnicy, poszkodowani w wypadkach, małżeństwa, rodziny… Prędzej czy później praktycznie każdy styka się z usługami prawnymi. Dobrze wiedzieć, jak i gdzie ich szukać. Ten rynek raczej nie narzeka na brak klientów, a i oni mają dostęp do coraz większej bazy specjalistów. Wielkie korporacje współpracują często stale ze znanymi kancelariami lub zatrudniają własną kadrę doradców

. Dla mniejszych podmiotów gospodarczych i dla osób fizycznych bardziej realne jest bieżące zwracanie się o pomoc w określonej sprawie. A tych jest cała masa. Prawo budowlane, prawo pracy, sprawy karne, rozwody, zawieranie umów, dochodzenie należności, postępowanie spadkowe, inwestycje, przepisy UE i wiele innych. To ogromna przestrzeń do zagospodarowania i każdy z jej elementów wymaga od pełnomocnika (prawnik, kancelaria) reprezentującego interesy zleceniodawców, pełnej znajomości zagadnienia będącego przedmiotem współpracy.

Specjalista od…

Dlatego tak dużą rolę w tym zawodzie przypisuje się specjalizacji. Podobnie jak np. w środowisku lekarzy, nawet największe branżowe autorytety osiągają tu swoją pozycję w oparciu o sukcesy w ściśle określonej dziedzinie. Warto więc już na etapie przeglądania ofert zwracać uwagę na główne obszary działania poszczególnych kancelarii. Oczywiście te największe mogą dysponować całą armią fachowców, jednak zawsze lepiej znać specyfikę ich działania. Podstawowym i oczywistym argumentem za specjalizacją jest doświadczenie w prowadzeniu spraw o sprecyzowanym profilu. – Z pojęciem doświadczenia wiąże się nie tylko niezbędna wiedza, obycie czy znajomość praktycznych narzędzi, orzecznictwa i przypadków pomocnych przy argumentowaniu swoich racji – wskazuje adwokat Jerzy Chojka, prowadzący we Wrocławiu własną kancelarię prawną – To umiejętność zrozumienia istoty problemu, która szczególnie w sprawach delikatnych, dotyczących choćby dzieci, zapewnia przeprowadzenie postępowania z należytym wyczuciem, taktem oraz zdolnością przewidzenia również pozaprawnych następstw podjętych kroków.

Specjalista z…

System poleceń to sprawdzony sposób na trafny wybór usługodawcy w różnych branżach, również w prawniczej. Co jednak, gdy postępowanie toczy się w zupełnie obcym mieście? Czy korzystać z rekomendowanej kancelarii z naszych okolic, czy szukać bliżej sądu prowadzącego sprawę. W pierwszym przypadku łatwiej będzie się spotkać z pełnomocnikiem, ale jego podróże będą generować dodatkowe koszty. W drugim, kontakt klient-adwokat jest utrudniony, za to nie ma problemu z komunikacją na drodze adwokat-sąd. Najlepiej po prostu wybierać sprawdzonych partnerów. Po zakładanym zwycięstwie istnieje możliwość obarczenia przeciwnika również kosztami podróży.

Praca i płaca

Rosnąca liczba adwokatów i radców prawnych daje klientom większe możliwości negocjacji cenowych. Wywołuje przy tym dyskusję środowiskową o jakości świadczonych usług. Zawsze należy mieć więc na uwadze oba czynniki – finanse i jakość. Koszty wylicza się na ogół według nakładu pracy, a czasem wg zryczałtowanych stawek. Przy ustalaniu kwot ostatecznych, ważniejsze od nośnych haseł „gwarantujących wygraną” są: wiarygodność kancelarii (portfolio, ubezpieczenie OC) oraz przejrzyste określenie przedmiotu współpracy i jej prawdopodobnych efektów. - Pamiętajmy, że umowa z adwokatem jest umową starannego działania, a nie rezultatu. Ten zostaje pomyślnie osiągnięty przede wszystkim dzięki rzetelnemu poprowadzeniu wszystkich etapów postępowania – dodaje Jerzy Chojka.