piątek, wrzesień 29, 2023
czwartek, 24 styczeń 2019 17:46

Ile kosztuje dobry adwokat?

Będąc w sytuacji, która wymaga wsparcia przez adwokata warto jest zastanowić się nad wynajmem samego specjalisty. W wielu przypadkach nawet najdroższy adwokat może przynieść w ostatecznym rozrachunku dużo więcej korzyści niż koszt jego wynagrodzenia. Co prawda usługi pełnomocników sądowych należą do jednych z najdroższych, ale mimo wszystko jest to nadal opłacalne niż działanie na własną rękę.


Sytuacje wymagające wsparcia adwokata

Optymalnie można stwierdzić, że każda sprawa sądowa wymaga wsparcia prawnika, ponieważ ta specyficzna sytuacja wymaga obiektywnego spojrzenia z zewnątrz. Oczywiście adwokat ma za zadanie wszelkimi sposobami działać na korzyść swojego Klienta, niemniej jednak wiele ze spraw w rzeczywistości nie trafia do sądu, ponieważ to właśnie adwokaci stają się też mentorami, którzy potrafią doprowadzić do rozwiązania sprawy polubownie. Polskie prawo jest napisane w specjalistycznym języku i osoby, które nie miały nigdy do czynienia z jego interpretacją mogą mieć problem ze zrozumieniem większości paragrafów. Najczęściej adwokaci zatrudniani są do spraw rozwodowych, spadkowych, a także wynikających ze sporów między pracownikiem i pracodawcą.
Ile kosztuje dobry prawnik

Z uwagi na fakt, że istnieje wolny rynek każda kancelaria prawnicza ustala swoje własne ceny na podstawie indywidualnych kalkulacji. Właśnie z tego powodu kosztu zatrudnienia pełnomocnika mogą być zróżnicowane i głównie zależą od tego jak trudna do wygrania jest sprawa sądowa. Ceny są uzależnione także od renomy i siedziby kancelarii. Z pewnością najwięcej kosztują takie usługi w dużych miastach, szczególnie notariusz oraz adwokat Wrocław, Warszawa bądź Poznań mogą być droższe w porównaniu z mniejszymi polskimi miejscowościami, ale również tu znajdziemy firmy, które posiadają przystępne ceny. Dla przykładu za sprawę rozwodową możemy zapłacić już od 360 złotych, tyle samo też kosztować nas może usługa prawnicza przy sprawie o spadek z ustaleniem ważności testamentu.
Kiedy przysługuje adwokat z urzędu

Jeżeli nasza sytuacja nie pozwala nam na wynajęcie prywatnie pełnomocnika, możemy skorzystać z prawa o ubieganie się o adwokata z urzędu. Wówczas należy złożyć u prezesa danego sądu wniosek z prośbą o przyznanie przedstawiciela wraz z uzasadnieniem z jakiego powodu nie jesteśmy w stanie sami sobie zapewnić pełnomocnika w sądzie. Pomocne przy tym mogą być takie dokumenty jak zaświadczenie o zarobkach. Jeśli są one faktycznie niewielkie, a sąd zdecyduje, że bez wsparcia specjalisty w dziedzinie prawa nie jesteśmy w stanie się bronić przed sądem przyzna nam adwokata z urzędu.
Komu przysługuje adwokat z urzędu bez wniosku

W niektórych przypadkach osoba, która nie ma adwokata otrzymuje go z urzędu bez składania wniosku. Dotyczy to w szczególności: osób małoletnich, ludzi u których stwierdzono niepoczytalność oraz osób niewidomych i niemych. Do tego grona zaliczają się także osoby uprzednio pozbawione wolności, cudzoziemcy oraz ludzie oskarżeni o zbrodnie zagrożone pozbawieniem wolności powyżej trzech lat. Ola Maczek http://www.16ton.pl/