wtorek, 16 lipiec 2013 17:38

Praca przy komputerze, a wzrok

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów nie tylko człowieka, ale i zwierząt. Jest nam niezbędny praktycznie we wszystkich sferach naszego życia i egzystencji. Bez niego nasze funkcjonowanie było, by bardzo zaburzone.
Jednak nie wszyscy z nas zdają sobie z tego sprawę i nie dbają odpowiednio o swoje oczy.

Nasze życie jest dziś bardzo skomputeryzowane. Całe dnie często spędzamy przed ekranami monitorów, Często pracujemy przy pomocy komputera, a po powrocie do domu również do niego siadamy. Także dzieci, od najmłodszych lat żyją w świecie wirtualnym. Kiedyś były w ruchu, bawiły się na podwórku – dziś zabawę na świeżym powietrzu zastępują gry komputerowe. Taki świat nie ma sensu  i raczej to się nie zmieni. Jednak możemy starać się, aby nasz wzrok mimo niezdrowego trybu życia był jak najdłużej w dobrej kondycji.

Jeśli już musimy pracować przy komputerze warto zadbać o odpowiednie naświetlenie pomieszczenia w którym pracujemy. Różnica między oświetleniem otoczenia, a światłem ekranu powinna być jak najmniejsza. Wtedy nasz wzrok nie męczy się, aż tak szybko.

Jeśli siedzimy sporo przed monitorem bardzo istotne jest, by zaopatrzyć się w specjalne okulary z antyrefleksem. Różnica jest znacząca. Specjalna powłoka antyrefleksowa  powoduje, że oczy są chronione przed szkodliwym promieniowaniem i co za tym idzie nie męczą się tak szybko i nawet po długim siedzeniu przy komputerze nasze oczy nie są za mocno zmęczone, nie boli nas głowa i nie odczuwamy innych niemiłych dolegliwości.

Bardzo istotne jest, by w miarę regularnie podczas długiego siedzenia przed ekranem robić sobie przerwy. Iść na dotleniający spacer, zregenerować organizm. Nie bez znaczenia jest też dieta bogata w owoce i warzywa.

Problemy ze wzrokiem ma już wielu z nas. Coraz więcej osób cierpi na krótkowzroczność, astygmatyzm i inne schorzenia. Warto dbać odpowiednio o wzrok, by nie mieć takowych i gorszych  kłopotów ze wzrokiem teraz, a także i w przyszłości. http://artykuly.marleny.pl/

Wyświetlony 495 razy
© 2013-2019 by SN2.EU