sobota, lipiec 13, 2024
niedziela, 04 sierpień 2013 21:21

Zespół stopy cukrzycowej

Cukrzyca jest bardzo poważnym zespołem chorób metabolicznych. Jej cechą charakterystyczną jest podwyższony poziom cukru we krwi spowodowany zaburzeniami w produkcji lub w działaniu insuliny produkowanej przez trzustkę.pomiar glukozyPrzewlekła i źle leczona hiperglikemią może prowadzić do powstawania wielu zaburzeń działania licznych narządów lub do ich niewydolności.
Jednym z najpoważniejszych skutków nieleczonej cukrzycy jest tzw. zespół stopy cukrzycowej.

Stopa cukrzycowa to zespół różnego rodzaju przypadłości dotykający stopę osoby, której cukrzyca była leczona niedokładnie lub w nieodpowiedni sposób. W wyniku długo utrzymującej się hiperglikemii następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych powodując miażdżycę. Miażdżyca z kolei powoduje niedokrwienie stopy, w wyniku którego występuje zaburzenie czynności stopy. Niedotlenienie stopy prowadzi do trwałych deformacji , martwic oraz utraty czucia, które najczęściej kończą się amputacją.

W zależności od jej odmiany stopa cukrzycowa jej objawami mogą być osłabienie czucia, mrowienie, tworzenie się skrzepów, owrzodzenie, siność stopy, deformacje paznokci oraz duża podatność stopy na wszelkiego rodzaju infekcje.

Aby zapobiec wystąpieniu u osoby chorej na cukrzycę objawów stopy cukrzyka należy przede wszystkim w odpowiedni sposób zadbać o stopy. Na rynku dostępne jest zarówno specjalne obuwie dla diabetyków jak również skarpety zdrowotne.

Skarpety zdrowotne pozwalają na swobodny przepływ naczyniowy oraz zwiększyć poziom tlenu. Chronią one również stopę przed niskimi temperaturami. Skarpetki zdrowotne dla diabetyków są przede wszystkim bez uciskowe.

Poza zaopatrzeniem się w odpowiednie obuwie i skarpety diabetycy powinni przede wszystkim chronić stopy przed zimnem i wszelkiego rodzaju zranieniami oraz zadbać o dokładne osuszanie po ich kontakcie z wodą

Profilaktyka zapobiegająca stopie cukrzycowej jest bardzo ważna ponieważ samo leczenie jest bardzo trudne, i wymaga współpracy kilku specjalistów jednocześnie. Ponieważ stopa cukrzycowa jest zespołem różnych dolegliwości konieczna jest pomoc zarówno ortopedy, chirurga naczyniowego diabetologa, jak również neurologa i neurochirurga. W wielu przypadkach jedynym sposobem na uratowanie chorego jest amputacja stopy palców a czasami nawet całego podudzia. joyofcomunism http://artykuly.com.pl/