poniedziałek, 23 marzec 2020 14:10

Serce techniki XXI wieku

silnik elektryczny silnik elektryczny

Energia elektryczna jest jedną z największych osiągnięć człowieka, które zrewolucjonizowało świat i sprawiło, że znajdujemy się w tym miejscu, w którym jesteśmy. To prąd i silniki elektryczne sprawiły, że zarówno przemysł, jak i każda inna dziedzina życia rozwijała się prężnie i bez ograniczeń. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, jak działa silnik elektryczny i co sprawia, że się porusza i napędza świat ?

Co w zwojach piszczy ?

Na początek należy zapoznać się z definicją silnika, która mówi, iż jest to każda maszyna zdolna zamienić energię elektryczną w mechaniczną. Zachodzące wewnątrz urządzenia procesy, sprawiają, że pod wpływem pola magnetycznego wirnik może się poruszać. Sam mechanizm jego działania polega na doprowadzeniu do wirnika prądu elektrycznego poprzez komutator. Następnie po nim ślizgają się dwie grafitowe szczotki, które są podłączone do zasilania i generują pole magnetyczne, gdzie biegun N jest za wirnikiem, a biegun S przed. Wszystko to generuje ruch obrotowy, czyli wprawia silnik w ruch. Zadaniem komutatora jest zmiana kierunku prądu, w taki sposób, aby mógł on współgrać ze szczotkami i wirnikiem. Jest to główna zasada, która wprawia silnik elektryczny w ruch, jednakże w zależności od jego rodzajów niektóre elementy mogą się różnić.

Jaki silnik elektryczny jest najlepszy ?

Oprócz silników szczotkowych bardzo częstym rozwiązaniem są silniki bez-szczotkowe. Charakteryzują się one bardzo prostą obudową silnika, sprawnością oraz prostym układem sterowania. Ponadto mają bardzo dużo możliwości ingerencji w prędkość obrotową i wysoki moment rozruchowy, przez to w niektórych rozwiązaniach sprawdzają się dużo lepiej niż silniki szczotkowe. Ostatnim najrzadziej stosowanym rozwiązaniem są silniki krokowe, które pod wpływem impulsu zasilania wykonują ruch obrotowy o ustalonym koncie. Powoduje to że jego prędkość jest równa częstotliwości impulsów.

Chroń nie naprawiaj.

Wybierając silniki czy to do maszyn przemysłowych, czy do mniejszych urządzeń, powinniśmy dokładnie zastanowić się, do jakich zadań one będą wykorzystane. Nie każdy silnik jest w stanie gabarytowo podołać ciężkim zadaniom, musi być dostosowany do swoich możliwości technicznych. Kluczowe jest również odpowiednie podejście do tematu zasilania, ponieważ zbyt niskie lub zbyt wysokie, może uszkodzić uzwojenie i sprawić, że silnik będzie bezużyteczny . Należy więc wyposażyć całą instalacje w zabezpieczenia antyprzepięciowe, które uchronią każdy silnik elektryczny przed uszkodzeniem. Uchroni to nas przed kosztami naprawy lub wymiany.

© 2013-2020 by SN2.EU