poniedziałek, 30 wrzesień 2013 19:54

Czym różni się syntezator od keyboardu?

Kiedy nasze dzieci przypadkiem zaczną wykazywać chęć nauki gry na instrumentach klawiszowych, warto wiedzieć jaki rodzaj sprzętu będzie dla nich odpowiedni oraz jakie są podstawowe różnice pomiędzy rodzajami tych instrumentów, tak aby nie polegać tylko na opinii sprzedawców. Zatem do rzeczy. Zarówno syntezator jak i keyboard to klawiszowe

instrumenty elektroniczne, różnią się jednak zasadniczo w kwestii generowania dźwięku. Otóż syntezator, jak sama nazwa wskazuje, generuje dźwięk poprzez syntezę w układach elektronicznych, keyboard zaś odtwarza gotowe próbki dźwięków zapisane w pamięci instrumentu. Ujmując to prościej, można powiedzieć, że syntezator dźwięk wytwarza sam, a przyciskając klawisze w keyboardzie odtwarzamy wcześniej przygotowane, gotowe dźwięki.

Kolejną różnicą jest fakt, że każdy keyboard posiada system automatycznego akompaniamentu, a w syntezatorach jest to funkcja raczej niedostępna. System ten oznacza możliwość grania linii melodycznej wraz z podkładem muzycznym, charakterystycznym dla danego gatunku muzycznego. Dzięki temu odbiorcy słyszą efekt tak jakby grał cały zespół, bowiem owy akompaniament zawiera zapętloną perkusję, bas oraz inne instrumenty charakterystyczne dla danego stylu muzyki. Jak to wygląda w praktyce? Gramy linię melodyczną prawą ręką, natomiast lewą zmieniamy funkcje harmoniczne (tj. akordy) utworu.

W zdecydowanej większości syntezatorów funkcja automatycznego akompaniamentu jest niedostępna, choć należy wspomnieć, że od wszystkich podanych w tym artykule różnic występuje wiele wyjątków, a obecnie, różnice trochę się zacierają, gdyż coraz bardziej popularne są rozwiązania typu „Workstation”. Nie jest to jednak przedmiotem tego tekstu dlatego pomijam ten wątek w pełni świadomie.

Cechą charakterystyczną keyboardów, w odróżnieniu od syntezatorów, jest także posiadanie wbudowanych głośników. Można powiedzieć, że dla laików, to najszybszy sposób na określenie rodzaju instrumentu klawiszowego. Syntezatory w zasadzie nigdy nie posiadają wbudowanych głośników i do nagłośnienia potrzebują wzmacniaczy i kolumn głośnikowych, ewentualnie możemy się podratować słuchawkami.

Analizując powyższy tekst można zapytać: czym wyróżnia się syntezator, skoro keyboard posiada więcej funkcji i wbudowane głośniki? Otóż syntezator generuje znacznie lepszą jakość barw i brzmień oraz pozwala na prawie nieograniczoną możliwość ich edycji. Wynika to z jego budowy i zasady działania.

Jakie wnioski można zatem wyciągnąć z powyższych różnic? Keyboard to sprzęt dobry dla osób początkujących, hobbystów, w sam raz dla pociech, które właśnie zapragnęły zostać gwiazdami sceny muzycznej, ale nie wiadomo jak długo w swoim postanowieniu wytrwają. Te instrumenty są stosunkowo tanie, a automatyczny system akompaniamentu dodatkowo zachęca początkujących muzyków. Natomiast syntezator jest rozwiązaniem dla profesjonalistów i osób bardziej zaawansowanych. Instrumenty te używane są na koncertach i w studiach nagraniowych, a bez ich istnienia trudno wyobrazić sobie współczesną muzykę pop, techno, ambient, chillout, dance, disco polo i wiele innych. lempi artykuly.marleny.pl

© 2013-2020 by SN2.EU