czwartek, kwiecień 18, 2024
środa, 07 grudzień 2011 14:17

Polski El Jimador

Zakończyła się kolejna edycja El Jimador Bartender Cup. W kategorii long drink zwyciężyła kompozycja przygotowana przez polskiego barmana. 21 listopada w Londyńskim klubie CABLE odbyła się druga edycja El Jimador Bartender Cup. 17 barmanów i barmanek z całej Europy przyleciało do Londynu, by rywalizować w konkursie na najlepszy drink z wykorzystaniem tequili. W kategorii long drink zwyciężyła kompozycja „Pasion por Mexico” przygotowana przez reprezentującego Polskę Krzysztofa Jadacha z Mielca.

Certyfikaty potwierdzające tytuł najlepszych barmanów i nagrody wręczał Rubens Aceves, ekspert tequili z destylarni Casa Herradura w Meksyku. Pierwsza edycja konkursu zorganizowana została w ubiegłym roku w Barcelonie, aby uczcić setną rocznicę Rewolucji Meksykańskiej. W tym roku w Londynie stawili się barmani reprezentujący 13 państw: Grecję, Rosję, Niemcy, Polskę, Włochy, Węgry, Turcję, Chorwację, Słowenię, Francję, Hiszpanię, Wielką Brytanię i Rumunię.

Zasady konkursu
Każdy ze startujących w konkursie barmanów miał za zadanie przygotować oryginalne drinki w trzech kategoriach: Long drink, cocktail i Shot. Kluczowym składnikiem każdego z nich była Tequila El Jimador przygotowywana w 100% z agawy. Do przygotowania drinków można było wykorzystać każdą z jej trzech odsłon – Blanco, Reposado, Añejo. Zawodnicy mieli pokazać nową twarz tequili, mieszając ją z innymi składnikami w zaskakujący i oryginalny sposób. Sędziowie przy ocenianiu brali pod uwagę nie tylko smak i aromat. Decyzja o tym, który drink jest najlepszy była uzależniona także od wyglądu, nazwy i sposobu serwowania danej kompozycji. W kapitule konkursu znaleźli się: Tom Sandham, założyciel i wydawca portalu Dwink.com, Giles Looker z portalu Soul Shakers oraz wydawca BarLifeUK Andy Ives.

Mistrzowska kompozycja
Krzysztof Jadach na początku listopada zwyciężył w krajowych eliminacjach do El Jimador Bartender Cup. Przygotowane przez niego drinki zostały zagłoszone do międzynarodowego konkursu. Krzysztof na co dzień pracuje w klubie Diva Music Galery w Krakowie.

To było dla mnie bardzo ważne doświadczenie. Inspirujące było samo spotkanie z barmanami z całej Europy i możliwość podpatrywania ich w akcji. Każdemu, kto poważnie traktuje pracę za barem, polecam komponowanie własnych miksów, które odkrywają nowe smaki. Po tym konkursie z pewnością tequila będzie dla mnie ulubioną bazą do drinków – powiedział Krzysztof Jadach.

Pasion por Mexico (long drink)
El Jimador Blanco 40 ml
Passoa 10 ml
Mus Passion Fruit 20 ml
Syrop Passion Fruit 20 ml
Sok ananasowy 40 ml
3 cząstki limonki

Wszystkie składniki wlewamy do szkła typu Hurricaine wypełnionego kruszonym lodem. Następnie składniki mieszamy przy pomocy łyżki barmańskiej. Na końcu dopełniamy szkło kruszonym lodem.

Meksykańska przygoda
W kategorii cocktail zwyciężył przedstawiciel Grecji Georgios Megalokonomos z klubu Think Positive, w Atenach. W kategorii Cool Shot najlepszy był Denis Babarayka pracujący na co dzień w barze w St. Petersburgu (Rosja). Po zsumowaniu punktów z każdej kategorii wyłoniony został także najbardziej wszechstronny barman. Okazał się nim Francuz Joshua Fontaine z klubu Candelaria w Paryżu. W nagrodę odwiedzi najstarszą i najbardziej szanowaną destylarnię w Meksyku - Casa Herradura. Jest to miejsce, w którym powstaje tequila El Jimador.

Wszyscy uczestnicy konkursu podczas pobytu w Londynie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach barmańskich w meksykańskim stylu. Spotkania prowadzili: Rubens Aceves oraz Marian Beke - miksolog z londyńskiego klubu Nightjar. Uczestnikom El Jimador Bartender Cup czas wolny wypełniało poznawanie Street Art’u w najlepszym wydaniu.
omos.