piątek, marzec 01, 2024
wtorek, 17 styczeń 2023 10:32

Jak należy kupować auto używane?

sprawdź VIN za darmo sprawdź VIN za darmo mat.prasowe

Wybór dobrego samochodu, pochodzącego z rynku aut używanych, nie jest łatwą sprawą. Dzisiaj samochód można kupić już za kilka tysięcy złotych. Ważne jest jednak to, aby kupić auto za taką cenę, ile jest faktycznie warte.

Numer VIN - raport do kontroli

Decydując się na zakup pojazdu używanego, koniecznością będzie sprawdzenie VIN. Jest to bowiem najlepsza, najbardziej rzetelna informacja dla potencjalnego nabywcy o tym, co tak naprawdę działo się z pojazdem. Dzięki temu, że do dyspozycji będzie się mieć dekoder VIN, można otrzymać informacje odnośnie:

  • danych technicznych,

  • wyposażeniu samochodu,

  • faktyczny przebieg pojazdu,

  • chronologicznej historii pojazdu,

  • informacje o wezwaniach serwisowych,

  • informacje odnoszące się do ewentualnych szkód i kolizji,

  • archiwalnych zdjęciach pojazdu,

  • sprawdzenie bazy skradzionych pojazdów.

Tego typu informacje można uzyskać samodzielnie. Wystarczy w Google wpisać "sprawdź VIN za darmo" lub "VIN dekoder", aby uzyskać pożądane informacje. Gdzie znajdę numer VIN - to pytanie chodzi po głowie wielu kierowcom. Wszystko tak naprawdę zależne jest od modelu samochodu z jakim ma się do czynienia. Informacje odnośnie tego, gdzie sprawdzić VIN lub numer nadwozia, również można znaleźć online.

Co znajduje się pod maską?

Nie od dzisiaj wiadomo, że zakup auta używanego wymaga obecności osoby, która faktycznie zna się na danym temacie. To ona tak naprawdę będzie wiedzieć, na co należy zwracać uwagę m.in. pod maską samochodów. Na pewno należy ocenić (przy podniesionej masce), czy ze zbiorniczka oleju nie wydobywa się dym. Jeżeli tak faktycznie jest, to znak, że silnik auta może być zaniedbany i w przyszłości (może całkiem niedalekiej) koniecznością będzie jego kosztowny remont. Takie pojazdy lepiej sobie odpuścić.

Co auto skrywa pod spodem?

Nie liczy się tylko to, co jest pod maską. Koniecznością jest obejrzenie go "na kanale", ponieważ to tam kryją się ewentualne informacje odnoszące się do tego, jakie ewentualne usterki były lub jakich można się spodziewać. Taki przegląd można wykonać w najbliższej stacji pojazdów, aby zyskać pewność co do modelu, który chciałoby się kupić.

Na co uważać przy zakupie używanego samochodu?

Ważne są dane techniczne, ale nie można zapomnieć o lakierze. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy pojazd nie był bity. Coraz większa liczba osób wie, że przy zakupie pojazdu używanego, warto skorzystać z miernika lakieru samochodowego, który jest w stanie pokazać wiele interesujących rzeczy do jakich sprzedawca nie zawsze chciałby się przyznać.