piątek, luty 23, 2024
środa, 04 styczeń 2023 12:23

Wycena transportu towaru – w jaki sposób uzyskać odpowiedź o kosztach przewozu?

wycena kosztów transportu wycena kosztów transportu pixabay

Drogowy transport towarów to bez wątpienia jedna z popularniejszych usług, oferowanych aktualnie na rynku. Każdego dnia, ciągnikami siodłowymi przewożone są tysiące ton poszczególnych towarów, mających na celu sprawne i w pełni terminowe dotarcie do odbiorcy.

Często klienci zastanawiają się, w jaki sposób uzyskać odpowiedź dotyczącą wyceny przewozu ładunku. Na stronach internetowych przewoźników, ciężko o jakikolwiek cennik. Z tego powodu, spora część osób jest przekonana o naciąganiu i sztucznym zawyżaniu stawki, co kończy się pełną rezygnacją z usługi. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Dlaczego przewoźnicy nie posiadają precyzyjnych cenników?

Brak dokładnych wycen umieszczonych na stronach internetowych jest spowodowany różnorodnością przewozów. Istnieje pewne pytanie, będące podchwytliwym szczególnie dla młodszych osób. Mianowicie, co jest lżejsze – kilogram pierzu czy kilogram miedzi? Odpowiedź jest oczywista, jednak przenosząc to na przewóz towarów – pierz zajmie znacznie więcej miejsca mimo takiej samej wagi. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czego transport będzie droższy. Takie przeliczniki posiadają firmy transportowe, jednak ich udostępnienie klientom mogłoby być mało czytelne i niezrozumiałe.

Wyceny tworzą osoby w pełni znające się na temacie. Pracując w branży logistycznej jakiś czas, specjalista jest w stanie stwierdzić, jakie czynniki wpływają na całkowity koszt przewozu oraz w jaki sposób uwzględnia się je w całokształcie.

Jak dowiedzieć się o cenie transportu towaru?

Oczywiście, przewoźnik jest w pełni zobowiązany do poinformowania klienta o cenie przewozu, jeszcze zanim ten się w ogóle odbędzie. Dokładna wycena musi zostać stworzona przed spisaniem umowy przewozowej, a już na pewno przed załadowaniem towaru na naczepę. Wpisanie w wyszukiwarkę internetową frazy usługi transportowe cennik spowoduje, że zostaniemy przekierowani do kalkulatorów przewozu.

W nich zamieszczone są luki dotyczące typu towaru, jego wagi czy rozmiaru. Dodatkowo, konieczne jest wpisanie miejsca załadunku i wyładunku. Na tej podstawie, formularz zostanie przesłany, a w ciągu najbliższych dni roboczych, odpowiedź z wyceną powinna do nas dotrzeć. Jak widać, wszystko odbywa się drogą internetową, przez co nie jest konieczne nawet wychodzenie z domu.

Co specjalista bierze pod uwagę podczas tworzenia wyceny?

Wcześniej wspominaliśmy już, że najistotniejszy jest oczywiście typ towaru i jego specyfika. Mowa mianowicie o grupie ładunku, wadze i powierzchni, jaką ten zajmie w naczepie ładunkowej. Oprócz tego, istotny jest czas przewozu i całkowita odległość. To jednak nie wszystko. Logistycy biorą pod uwagę również charakterystykę terenu, po którym będzie poruszał się wóz transportowy. Oczywiście, doliczyć trzeba również stawkę, jaką pracownik za dany przejazd dostanie.

Branych pod uwagę czynników jest znacznie więcej, a my wymieniliśmy wyłącznie podstawowe. Miało to na celu potwierdzić, że wyliczenie kosztów transportu jest niezwykle wymagające i niemożliwe dla osoby, która po prostu się na tym nie zna.