piątek, luty 23, 2024
czwartek, 26 styczeń 2023 10:29

Co powinieneś wiedzieć o oponach zimowych?

opona letnia i zimowa opona letnia i zimowa mat.prasowe

Co roku tysiące kierowców czuje się zaskoczonymi przez zimę, co skutkuje faktem, że w okresie pierwszych jej symptomów jeżdżą samochodami z letnimi oponami.  

 

  Niestety statystyki policyjne wykazują, że właśnie w owym czasie podnosi się liczba wypadków drogowych, a lawety Szczecin mają mnóstwo pracy. Powszechnie wydaje się, że zimowe opony są potrzebne dopiero, gdy na drogach pojawia się śnieg i gołoledź. Nic bardziej mylnego.

Okazuje się, że kwestie przyczepności opon zimowych wcale nie są takie oczywiste. Wymianę opon letnich na zimowe zaleca się, gdy temperatura wynosi mniej niż 7°C, co nie wynika z kwestii przyczepności opon do nawierzchni. Skład mieszanki opon letnich przewidziany jest do pracy w temperaturach powyżej 7°C, poniżej tej temperatury opony letnie szybko twardnieją, tracąc tym samym swoje właściwości. Dla zwykłej opony zimowej lód jest bardzo trudnym rodzajem pokrycia nawierzchni. Gdy chropowatość nawierzchni jest tak niska, za przyczepność odpowiadają głównie zjawiska adhezji pomiędzy gumą a lodem. W takich przypadkach ważny jest równomierny rozkład nacisków w strefie kontaktu opony z lodem. Korzystna jest tu jak najmniejsza liczba nacięć bieżnika. Co odróżnia oponę zimową od letniej?

Opona musi spełniać trzy warunki, by mogła uchodzić za zimową:
– odległości pomiędzy krawędziami nacięć klocków bieżnika są mniejsze niż 10 mm,
wymogiem prawnym, ale też ważnym elementem bezpieczeństwa. Usunięcie lodu można znacznie przyspieszyć, używając odmrażacza. Warto wybierać produkt w atomizerze, a nie w aerozolu, żeby nie pojawiły się problemy z jego użyciem podczas wiatru. Jeżeli natomiast wolimy uniknąć chemikaliów do usuwania lodu, używamy skrobaczek. Warto wybrać skrobaczki wykonane z tworzywa odpornego na pęknięcia, z długim uchwytem. Podczas usuwania lodu z szyb należy bacznie uważać na ich brzegach, aby nie uszkodzić uszczelek.

W okresie zimowym każdy kierowca ma w swoim samochodzie założone opony zimowe, lecz często pomijana jest bardzo istotna kwestia regularnego kontrolowania prawidłowego ciśnienia w ogumieniu. Ma to niebagatelny wpływ na efektywność działania systemów wspomagających hamowanie i kontrolę trakcji. Z kolei sama jazda po oblodzonej nawierzchni wiąże się ze zwiększonym ryzykiem kolizji lub wypadku, co zazwyczaj kończy się koniecznością wzywania Autoholowania ze Szczecina. Kierując samochodem na śliskiej jezdni, należy jak najmniej skręcać kierownicą, gdyż wtedy ograniczamy ryzyko utraty przyczepności. Natomiast przed manewrem warto najpierw wcisnąć sprzęgło, gdyż wtedy pojazd toczy się swobodnie i obniża się ryzyko poślizgu. Gdy odczuwamy, że koła tracą przyczepność, powinniśmy natychmiast nacisnąć hamulec i sprzęgło. Nie należy hamować pulsacyjne lub nawet na chwilę przerywać hamowanie. Błędne jest przekonanie, że dodanie gazu przyspieszy wyjście z poślizgu. Bowiem, w takiej sytuacji w razie kolizji jej konsekwencje będą poważniejsze, gdyż każdy kilometr prędkości na liczniku to większe zagrożenie obrażeń uczestników wypadku.