poniedziałek, kwiecień 22, 2024
wtorek, 07 maj 2019 21:46

Dlaczego starego auta nie możemy sprzedać bezpośrednio na tradycyjny skup złomu?

Kiedy chcemy zezłomować nasz stary samochód, jak bumerang wraca pytanie: dlaczego nie moglibyśmy sprzedać auta bezpośrednio na skupie złomu? Pytanie to pojawia się przede wszystkim dlatego, że kiedy policzylibyśmy zysk, jaki moglibyśmy odnieść ze sprzedaży choćby niektórych tylko elementów złomowanego samochodu, zdecydowanie przewyższa on przeciętną ofertę, jaką będziemy mieli przedstawioną na stacji demontażu pojazdów.

Dlaczego skup złomu nie przyjmuje samochodów?

To, dlaczego nie możemy sprzedać samochodu na zwykłym skupie złomu, wynika z ustawy o recyklingu pojazdów. Ustawodawca, tworząc przepis miał przede wszystkim na względzie ochronę środowiska, a w szczególności to, co dzieje się z płynami eksploatacyjnymi zdemontowanych aut oraz innymi niebezpiecznymi substancjami. Ustawa spowodowała, że tylko niektóre punkty są uznawane za oficjalne stacje demontażu pojazdów i po sprzedaniu samochodu w takim miejscu, możemy dostać zaświadczenie o złomowaniu, które jest niezbędne do złożenia oświadczenia o złomowaniu pojazdu i jednocześnie zwalnia nas z obowiązku płacenia obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Czy na stacji demontażu pojazdów możemy negocjować cenę?

Większość stacji demontażu pojazdów jest to w zasadzie skup metali (ponieważ złom możemy w nim również sprzedać), który nieco się przebranżowił. Obecnie przypomina więc hybrydę skupu złomu, wielkiego magazynu z używanymi częściami samochodowymi oraz stacji demontażu. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że to jaką cenę zaproponują nam na stacji demontażu pojazdów, zależy od trzech czynników:

- uczciwości właściciela,

- naszej wiedzy o złomowanym samochodzie,

- rodzaju auta.

Jeśli pojedziemy na przeciętny skup złomu, możemy dowiedzieć się ile kosztują metale kolorowe. Z nimi oraz ich zawartością w pojeździe związana jest największa wartość, jaką posiada samochód. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cenę miedzi, aluminium, platyny oraz złota. Zawartość tych metali w samochodach jest dość znaczna, ale w zależności od modelu oraz tego, na jaki rynek dane auto było produkowane, może się różnić. Dla przykładu katalizatory produkowane bezpośrednio na rynek austriacki posiadają największą ilość bardzo drogiej platyny, ponieważ w tym kraju są najwyższe z możliwych norm emisji spalin. Z drugiej strony auta produkowane na inne rynki mogą platyny w katalizatorze nie posiadać w ogóle (mają jako zamiennik złoto). Mając taką wiedzę, możemy negocjować cenę tak, aby była ona korzystna dla obu stron.