czwartek, luty 29, 2024
piątek, 19 kwiecień 2019 16:42

Współczesne zastosowanie pasków klinowych

Współczesne zastosowanie pasów klinowych związane jest praktycznie z każdą branżą przemysłu. Tak rozległe zastosowanie sprawia, że mamy do czynienia z wieloma rodzajami elementów tytułowych.

Większość wariantów uwarunkowanych jest konstrukcyjnie i ze względu na metodą funkcjonowania w określonym mechanizmie znajdującym zastosowanie w konkretnym układzie mechanicznym. Dziś poznamy kluczowe rodzaje pasów klinowych z uwzględnieniem ich zastosowania.

U przemysłowych podstaw

Zgodnie z encyklopedyczną definicją rolą paska klinowego jest przeniesienie momentu obrotowego z koła pasowego umiejscowionego na wale jednostki zasilającej na koło pasowe urządzenia odbiorczego. Sytuacja ta możliwa jest wyłącznie na skutek powstania procesu tarcia, który to przyczynia się do przeniesienia momentu obrotowego przy minimalnych stratach energii. Konstrukcja paska klinowego opiewa w trzy zasadnicze warstwy – nośną, podatną oraz tkaninowo-gumową. Budowa pasków klinowych sprawia, że dzielimy je na dwa kluczowe rodzaje – paski uzębione oraz klasyczne. Główne rodzaje dzielą się zaś na paski klinowe o profilach klasycznych, wysokoprofilowe, szerokoprofilowe, zespolone oraz paski o bokach ciętych.

Podstawowe rodzaje pasków klinowych oraz ich zastosowanie

Paski klasyczne znajdują zastosowanie w rolnictwie, budownictwie oraz przemyśle produkcyjnym. Warstwy stanowiące konstrukcję odpowiedzialne są m.in. za zmniejszenie poślizgu na kole pasowym oraz zwiększenie odporności i wytrzymałości ze względu na czynniki zewnętrzne takie jak urazy mechaniczne. Z kolei paski uzębione dzielimy na dwa rodzaje – szerokoprofilowe oraz wąskoprofilowe. Znajdują one zastosowanie tam gdzie wymagana jest zwiększona prędkość obrotowa oraz duże obciążenia. Uzębienie zewnętrzne i wewnętrzne służy wówczas do nadania zwiększonego poziomu elastyczności bocznych powierzchni paska. W ten sposób zminimalizowaniu ulega proces tarcia wewnętrznego w warstwie ściskanej. Walory pasków uzębionych sprawiają, że znalazły one nader szerokie zastosowanie w branży motoryzacyjnej.

Z szeroką ofertą pasków klinowych można spotkać się na stronie internetowej sklepu – Akcesoria.info.cnc.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/47-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/pasy-klinowe