niedziela, luty 25, 2024
środa, 14 luty 2018 09:15

Opony całoroczne. Wygodnie, ale czy opłacalnie?

Coraz łagodniejsze zimy zachęcają kierowców do rezygnowania z zakupu opon zimowych. Czy opony całoroczne są rzeczywiście rozwiązaniem opłacalnym? Opony całoroczne to w ostatnim czasie szczególnie gorący temat. Nie brakuje zarówno ich zwolenników, jak i przeciwników. Nie bez znaczenia dla tej dyskusji, pozostaje fakt coraz to łagodniejszych zim, które zachęcają kierowców do rezygnowania z zakupu opon zimowych. Czy opony całoroczne są rzeczywiście rozwiązaniem opłacalnym?

Opony całoroczne — zalety 

Jeżeli chodzi o opony całoroczne opinie na ich temat są podzielone. Nie można jednak odmówić im kilku ważnych zalet, do których zaliczyć można przede wszystkim uniwersalność oraz oszczędność czasu i pieniędzy, co związane jest głównie z brakiem konieczności sezonowej wymiany. Wielu kierowców podczas wymiany opon w samochodzie będącym na gwarancji (dotyczy to głównie samochodów, w których koła wyposażone są w czujniki) musi ponadto odwiedzić serwis ASO, a to jak wiadomo, znacząco podnosi koszta samej wymiany, których można by uniknąć, stosując opony całoroczne. Jeżeli robimy nieduże przebiegi roczne, to opony całoroczne mają jeszcze jedną przewagę nad sezonowymi — w przypadku korzystania przez nas z opon sezonowych, te szybciej by się zestarzały, niż zużyły, co sprawia, że o wiele lepiej zainwestować w jeden, dobrej klasy komplet opon całorocznych niż w dwa komplety opon sezonowych.

Opony całoroczne — wady

Główną wadą opon całorocznych jest to, że nie sprawdzają się one w warunkach typowo zimowych, dodatkowo oferują one mniejszy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w trudnych warunkach. Nie sprawdzają się one również w samochodach sportowych, jak i nie są przeznaczone dla kierowców pokonujących duże odległości oraz lubiących dynamiczną jazdę — podczas takiej eksploatacji będą się one szybko zużywać i ich zakup przestanie już być opłacalnym wyborem.

Opony całoroczne to bardzo dobre rozwiązanie, które wypada korzystnie głównie przy małych przebiegach samochodu, z kolei przy dużych przebiegach taki zakup niekoniecznie musi się opłacać. Wynika to przede wszystkim z większego zużycia paliwa w lecie podczas jazdy na tego typu oponach oraz mniejszego komfortu jazdy i szybszego ich zużywania się. Jak widać odpowiedź na pytanie, czy korzystanie z opon całorocznych jest opłacalne, zależy głównie od tego, jakie trasy pokonujemy naszym samochodem. Jest to kluczowy czynnik wpływający na określenie, które rozwiązanie jest lepsze. Ogumienie należy, więc dobierać biorąc pod uwagę nasze osobiste preferencje, sposób prowadzenia samochodu i rodzaj dróg, po których będziemy się poruszać, co nie pozwala na jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy opony całoroczne są opłacalne. Wszystko zależy od danego kierowcy.

Artykuł powstał we współpracy z salonem samochodowy Mazda Anndora oraz portalem a-moto.pl.