czwartek, luty 29, 2024
wtorek, 23 styczeń 2018 11:39

Elektrykiem do centrum za darmo, czyli zmiany w projekcie ustawy

Samochody elektryczne to doskonały wynalazek naszych czasów. Te ekologiczne rozwiązania z pewnością przyczynią się w dużej mierze do redukcji ilości zanieczyszczeń, jakie co roku przedostają się do atmosfery z rur wydechowych samochodów spalinowych. Sejm w ostatnim czasie przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zatem jakie zmiany nas czekają od tego roku? Jakie przywileje będą mieć osoby kupujące i jeżdżące elektrykami i hybrydami?

 

Samochody elektryczne doskonałym rozwiązaniem

Obecnie cały świat stawia na samochody elektryczne. Nawet producenci specjalizujący się dotychczas w autach spalinowych inwestują w rozwój technologii elektrycznych np. Mazda i Toyota powołały wspólną spółkę EV Common Architecture Spirit (więcej informacji można znaleźć na stronie Mazdy: https://www.mazda.pl). Nie tylko naukowcy, ale także politycy licznych państw zdają sobie sprawę z tego, że tego typu pojazdy stanowią doskonałe rozwiązanie w walce z zanieczyszczeniami. Przyczyną dewastacji środowiska w dużej mierze są spaliny samochodowe. Liczba ludności na świecie stale wzrasta, tak samo jak pojazdów. Tworzy się bardzo duży problem, nad którym już teraz bardzo trudno zapanować. Przyjęta na początku roku w Polsce nowa ustawa ułatwia funkcjonowanie właścicielom samochodów elektrycznych. W końcu w naszym kraju w tej dziedzinie jest przełom, być może jest to pierwszy krok do redukcji ilości zanieczyszczeń. Zatem jakie przywileje czekają na właścicieli samochodów elektrycznych? Czy rzeczywiście poruszanie się popularnym „elektrykiem” będzie znacznie prostsze?

Nowa ustawa to nowe możliwości?

Zdaniem sceptyków przyjęcie nowej ustawy o samochodach elektrycznych nie było wykonane z troski o środowisko naturalne, a jedynie z powodu obawy przed grzywną Unii Europejskiej. W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej nasze państwo po jakimś czasie mogłoby otrzymać wysokie kary ze strony Komisji Europejskiej. Niestety w Polsce wciąż samochody elektryczne są traktowane jako zbędny wydatek, w przeciwieństwie do innych państw UE.

Przyjęcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych gwarantują klientom przede wszystkim niższe ceny aut elektrycznych.  Jednak na skutek wspomnianych zmian również pewne kroki w kierunku ekologicznych rozwiązań poczyniły największe miasta w całej Polsce. Samorządy wprowadziły między innymi darmowe parkingi dla aut elektrycznych. W szczególności bardzo duże udogodnienia możemy znaleźć w Krakowie oraz w Warszawie. Na skutek przyjętej ustawy przez Sejm w wymienionych miastach kierowcy samochodów elektrycznych mogą także bezpłatnie ładować swoje pojazdy.  Zdecydowanie jest to bardzo duże udogodnienie, biorąc pod uwagę, że często cena takiej usługi nie była niska, a stacji ładujących też nie jest zbyt dużo, co ma jednak wspomniana ustawa zmienić.

Innym przywilejem jest możliwość wjazdu do stref zamkniętych w centrach. Kto kiedykolwiek próbował dostać się w pobliże krakowskiej lub warszawskiej starówki, wie, że dotąd jedyną możliwością było parkowanie na obrzeżach strefy i dotarcie na miejsce komunikacją miejską lub pieszo. 

Dlaczego wciąż tak rzadko decydujemy się na elektryki?

Niestety pojazdy elektryczne pomimo obniżki cen wciąż w Polsce są zbyt drogim środkiem komunikacji dla wielu przeciętnych osób. Nowe regulacje przyjęte na początku roku przez Sejm w sprawie samochodów elektrycznych znacznie ułatwiają nie tylko użytkowanie, ale samo poruszanie się takimi pojazdami po naszym kraju. Dostępnych jest coraz więcej darmowych ładowarek do takich aut, jak również otwierane są ulice, przeznaczone tylko dla samochodów elektrycznych w szczególności na starówkach wielu miast. Polska stara się coraz bardziej ułatwić codzienne funkcjonowanie właścicieli pojazdów elektrycznych, jednak wciąż nasza mentalność jest bardzo odmienna w porównaniu do świadomości pozostałych członków Unii Europejskiej.