piątek, luty 23, 2024
czwartek, 08 czerwiec 2017 14:38

Pęknięta szyba w samochodzie - i co dalej?

Każdy kierowca to zna – wystarczy jeden malutki kamyczek na drodze, który niefortunnie odpryśnie spod kół innego samochodu, by uszkodzić szybę. W takiej sytuacji wiele osób nie przejmuje się zarysowaniem czy nawet pęknięciem i jeździ z uszkodzoną szybą. Jednak czy to, aby na pewno dobre rozwiązanie? Czy oszczędzając na naprawie szyby, postępujemy prawidłowo?

 

Czy warto zwlekać z naprawą szyby?

Istnieje przekonanie, że z naprawą szyby można poczekać i że często wiąże się z całkowitą wymianą szyby, co jest stosunkowo drogie. I to właśnie oszczędności często sprawiają, że kierowcy jeżdżą z uszkodzoną szybą. Jednak trzeba pamiętać o tym, że niewielkie uszkodzenie można naprawić bez konieczności całkowitej wymiany szyby, co w rzeczywistości pozwoli ograniczyć wydatki na naprawę. A czym grozi brak naprawy szyby? Przede wszystkim może narazić nas na duże koszta – jeżeli szyba nie zostanie naprawiona od razu, pęknięcie może zacząć się powiększać i wtedy faktycznie może zajść konieczność wymiany całej szyby.

Co istotne, jeżeli pęknięcie ma miejsce na przedniej szybie może okazać się, że będzie ograniczało widoczność kierowcy, co już może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Jak naprawia się szyby?

Przy niewielkich uszkodzeniach szyb naprawa trwa około 30 minut. Jak to możliwe? Z reguły niewielkie uszkodzenia np. spowodowane kamieniami lub innymi niewielkimi przedmiotami uszkadzają jedynie wierzchnią część szyby, która składa się z kilku warstw. W takim przypadku na zewnętrzną warstwę nakłada się specjalną mieszankę żywić, po czym całość utwardza się światłem ultrafioletowym. Dzięki takiemu zabiegowi szyba zostaje wzmocniona, co daje gwarancję tego, że odprysk nie będzie się powiększał. To z kolei eliminuje konieczność wymiany całej szyby na nową. Trzeba jednak pamiętać o tym, że naprawa takiego odprysku powinna odbyć się jak najszybciej – szyba nie może ulec zabrudzeniu czy większemu uszkodzeniu, gdyż uniemożliwi to prawidłową naprawę. Więcej o naprawie szyb samochodowych można przeczytać na stronie serwisu samochodowego – www.szybysamochodowe.com.