niedziela, luty 25, 2024
środa, 07 czerwiec 2017 11:14

Długoterminowy wynajem auta

Każda firma, w której działalności wykorzystywane są samochody, w pewnym momencie staje przed koniecznością zakupu bądź modernizacji floty. Tradycyjnie, najpopularniejszy w Polsce jest nadal zakup auta za gotówkę lub na raty, a także leasing. Warto jednak wiedzieć, że na polskim rynku funkcjonuje także znacznie mniej rozpowszechniona opcja, jaką jest długoterminowy wynajem pojazdu.

 

Czym jest wynajem aut?

Jest to odpłatne użytkowanie pojazdu, wypożyczonego w firmie, która profesjonalnie zajmujące się świadczeniem takich usług, czyli, innymi słowy: outsourcing. Umowy są z reguły podpisywane na co najmniej dwadzieścia cztery miesiące. Maksymalny czas ich trwania określany jest w regulaminie danej wypożyczalni. W firmie www.fleetbook.pl na przykład jest to okres od co najmniej dwóch, do pięciu lat. W umowie należy wskazać określoną markę i klasę auta oraz jego przewidywane wykorzystanie (przebieg). Samo wynajęcie samochodu zwykle poprzedzone jest analizą, pozwalającą na dostosowanie pojazdu do indywidualnych potrzeb klienta.

Użytkownik, wypożyczający pojazdy, ponosi stałe koszty, w formie comiesięcznym rat, które składają się z części finansowej i eksploatacyjnej. W tę drugą wliczane są koszty przeglądów, napraw, wymiany i przechowywania ogumienia letniego i zimowego. Ponadto, w skład pakietu usługowego, jakim jest wynajęcie auta, wchodzą także: konieczne ubezpieczenie (OC i AC), karty paliwowe, samochody zastępcze, rozliczanie szkód komunikacyjnych oraz inne elementy. Po zakończeniu czasu trwania umowy klient nie ma obowiązku wykupu samochodu, które z reguły zostaje sprzedane wówczas na rynku wtórnym.

Jakie korzyści daje firmie wynajmowanie aut?

Są to przede wszystkim wymierne korzyści finansowe i organizacyjne. Firma, która zdecyduje się na taką formę prowadzenia floty, nie musi samodzielnie zajmować się wszelkimi sprawami technicznymi i organizacyjnymi, związanymi z zarządzanymi pojazdami. Ta odpowiedzialność spoczywa bowiem na wypożyczalni. Najlepsi oferenci, dostępni na rynku, oferują całodobowe wsparcie techniczne (Assistance) wraz z likwidacją wszelkich szkód na terenie całego kraju. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przedsiębiorstwo wynajmujące auta nie musi organizować działów czy komórek, ani nawet zatrudniać pojedynczych osób do zarządzania flotą. Nie trzeba też samodzielnie załatwiać napraw uszkodzonych pojazdów – tym również zajmie się wypożyczalnia. Ponadto, klient ma możliwość decydowania o charakterze transportu, dzięki raportom zarządczym.

Firmy, decydujące się na wynajem, nie ponoszą także kosztów inicjacyjnych, typowych dla leasingu, zaś sama kwota miesięczna jest z reguły niższa. Wszystkie opłaty z tytułu wynajmu można wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a tym samym obniżyć należne podatki. Dodatkowo, długoterminowe umowy wynajmu nie zmniejszają zdolności kredytowej firmy, co może mieć szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku małych lub średnich przedsiębiorstw. Ważne jest także to, że stała rata pozwala na dokładne zaplanowanie kosztów, związanych z użytkowaniem samochodu.

Decydując się na wynajem aut, firmy zyskują spokój organizacyjny i swobodę działania, nieobciążoną martwieniem się o szczegóły, związane z utrzymaniem floty.