niedziela, luty 25, 2024
piątek, 02 grudzień 2016 18:20

Norwegia – piękna, tajemnicza i niebezpieczna

Norwegia uznawana jest za jeden z najpiękniejszych krajów na świecie. Jej tajemnicze, surowe piękno urzeka i zapiera dech w piersiach. Wiele osób zachwyca się przede wszystkim tutejszymi fiordami i lasami, jednak również wiele tras zasługuje na uwagę. Drogi w Norwegii często biegną wśród niezwykłych formacji skalnych, serpentyn o ostrych zakrętach i w pobliżu fiordów i przesmyków.

Wiąże się to również z tym, że norweskie drogi uważane są za jedne z niebezpieczniejszych, szczególnie dla dużych samochodów. Dlatego norweskie prawo drogowe jest bardzo restrykcyjne. Obowiązuje ono zarówno Norwegów, jak i kierowców z zagranicy.

Na norweskich drogach często można zobaczyć można wiele samochodów związanych z transportem kabotażowym. Jazda po ośnieżonych i oblodzonych drogach tak dużymi pojazdami nie jest łatwa. Norweskie prawo nakłada na kierowców między innymi obowiązek nakładania łańcuchów na koła.

Jednocześnie daje im wiele praw związanych z pracą dla norweskich przewoźników. To, jakie prawa i obowiązki mają kierowcy TIR-ów poruszający się po norweskich drogach można dowiedzieć się oglądając spot promocyjny będący częścią większej kampanii społecznej przygotowanej przez organizację zrzeszająca pracodawców związanych z transportem drogowym. W firmie tym kierowca TIR-a z Polski zabiera w trasę swoją mamę. To ona czytając regulamin pracy pyta syna czy zna swoje obowiązki, ale i prawa jakie mu przysługują w związku z tak trudną pracą.