wtorek, kwiecień 16, 2024
poniedziałek, 01 sierpień 2016 12:39

Prędkość pod kontrolą

Oczywiście, każdy kierowca wie, że w zależności od rodzaju drogi i terenu, musi ograniczyć prędkość, z jaką się porusza. Jednak, zróżnicowanie sieci drogowej w Polsce jest ogromne, i czasem powoduje mętlik w głowie. Podpowiadamy, jakie prędkości obowiązują na polskich drogach.

Czym jest droga w definicji?

Droga to wydzielony pas terenu, składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów. Łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych, o ile znajduje się on w obrębie tego pasa. Pas, o którym mowa, przeznaczony jest do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub do pędzenie zwierząt. Tyle definicji wg ustawy “Prawo o ruchu drogowym”. Z kolei jezdnia to część drogi przeznaczona do ruchu pojazdów, a pas ruchu to podłużny pas jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych. Pas ruchu może być oznaczony znakami drogowymi.

Standardowe limity prędkości obowiązujące w Polsce, obowiązujące motocykle oraz samochody o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony:

-autostrada - 140 km/h
-dwujezdniowa droga ekspresowa - 120 km/h
-jednojezdniowa droga ekspresowa - 100 km/h
-droga dwukierunkowa, dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu - 100 km/h
-droga jednojezdniowa dwukierunkowa - 90 km/h
-teren zabudowany - 50 km/h
-Jeśli znaki stanowią inaczej, limity prędkości mogą ulec zmianie, najczęściej na niższe. W terenie zabudowanym możemy w nocy, między 23:00 a 5:00 poruszać się z prędkością do 60 km/h.

Pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony i autobusy to osobna kategoria

W terenie zabudowanym ciężarówki i autobusy mogą poruszać się z taką samą prędkością, jak auta osobowe. Natomiast standardowe limity prędkości są obniżone dla tych kategorii pojazdów do 80 km/h na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku jazdy. Wyjątek stanowią autobusy ze specjalnym wyposażeniem technicznym, które na autostradzie mogą poruszać się z prędkością do 100 km/h. Limit prędkości dla aut ciężarowych i autobusów w terenie niezabudowanym to 70 km/h. Prędkość ta to również ograniczenie dla samochodów osobowych i dostawczych z przyczepą, które na autostradzie i drodze ekspresowej mogą jechać z prędkością 80 km/h, a w terenie zabudowanym odpowiednio 50 i 60 km/h. Odrębne limity prędkości dotyczą tzw. stref zamieszkania, do których odnoszą się szczególne zasady ruchu drogowego. Wjazd oraz wyjazd z takiej strefy oznaczony jest odpowiednim znakiem drogowym. W strefie zamieszkania ZAWSZE pierwszeństwo mają piesi, natomiast prędkość maksymalna pojazdów poruszających się po niej może wynosić maksymalnie 20 km/h.

Przepisy przepisami, limity limitami, a zdrowy rozsądek górą

Limity, ustalone przez ustawodawcę, to nie wszystko. Kierowca powinien zawsze dostosować prędkość, z jaką się porusza, do warunków panujących na drodze, do stanu jezdni i ukształtowania terenu. Prędkość jazdy powinna zależeć od widoczności, stanu pogody, natężenia ruchu czy stanu pojazdu, a także rodzaju ładunku. Mniej stabilne będą auta ciężarowe typu cysterna, wolniej będziesz jechał w deszczu czy na śliskiej drodze. Wszystkie te czynniki powinieneś brać pod uwagę, prowadząc samochód i zapewniając sobie panowanie nad pojazdem. Powinieneś również zwracać uwagę na to, aby nie utrudniać jazdy innym kierowcom, zachować bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu. Nade wszystko zaś, nie powinieneś wykonywać nagłych, niesygnalizowanych wcześniej manewrów, które mogą być przyczyną wypadku lub kolizji drogowej.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała pomoc drogowa ROBEX Robert Staworko z miejscowości Ojrzeń w województwie mazowieckim.