piątek, luty 23, 2024
poniedziałek, 25 lipiec 2016 14:58

Jak poradzić sobie z awarią podczas upału?

Gdy masz w planach wyjazd na wakacje, awarie w aucie są niestety nieuniknione. Nawet najlepszy samochód zawodzi. Jak więc poradzić sobie w takich warunkach z awarią układu chłodniczego w pełnym słońcu?

Aby łatwo oraz sprawnie rozwiązać problem, trzeba zachować spokój. Jeżeli podczas poruszania się pojazdem zaświeci nam się czerwona kontrolka układu chłodniczego, zaleca się, a nawet nakazuje zatrzymanie pojazdu. Może zdarzyć się, że wystąpił taki problem na autostradzie lub trasie szybkiego ruchu. Zalecane jest bardzo szybkie zatrzymanie się na poboczu oraz zabezpieczenie miejsca postoju. Trzeba również wyłączyć silnik, wyłączyć światła awaryjne i co najważniejsze, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości 100 metrów od samochodu. Każdy porządny kierowca powinien być ubezpieczony w kamizelkę odblaskową. Kolejną czynnością jest opuszczenie przez nas oraz pasażerów samochodu. Na wielu autostradach znajdują się ekrany akustyczne, gdzie możemy znaleźć cień, a pasażerowie mogą zaczekać na dalszą podróż.

Gdzie należy szukać problemu?

Jeżeli pojazd oraz wszyscy pasażerowie są już zabezpieczeni, można już przystąpić do sprawdzenia naszego pojazdu oraz wykryć w miarę możliwości gdzie leży problem. Zanim podniesiemy maskę, sprawdzimy czy pod naszym autem nie ma widocznej plamy, która mogła powstać przy wyciekaniu płynu z chłodnicy oraz, czy spod maski nie wydobywa się dym. Niestety jeśli chodzi o drugi przypadek nie możemy otworzyć maski, ponieważ ryzyko oparzenia się jest wysokie. W przeciwnym razie musimy otworzyć klapę oraz sprawdzić poziom płynu chłodniczego. Jeżeli jest poniżej minimum, jest to przyczyna pojawienia się niebezpiecznej kontrolki na desce rozdzielczej. W takim wypadku warto uzupełnić płyn. Jeśli w bagażniku nie znajdziemy nic podobnego, który miał posłużyć jako awaryjny, jednorazowo lub doraźnie możemy skorzystać z wody mineralnej. Kiedy uda nam się dotrzeć do wyznaczonego celu, należy szybko wymienić płyn, ponieważ nawet zwykła woda w układzie, może doprowadzić do powstania kamienia lub zmniejszenia układu chłodniczego lub wystąpienia licznych usterek.

Wyciek z pojazdu

W wypadku gdy pod pojazdem widoczna jest wielka plama, nie zawsze oznacza to groźną wersję wydarzeń. W bardzo wielu sytuacjach dochodzi do uszkodzenia opaski, która wywiera zacisk na wężu, który wchodzi do króćca, dlatego należy sprawdzić dokładnie wszystkie połączenia, a gdy napotkamy zerwanie, dokładnie się przyjrzyjmy.

Jeżeli wężyk jest mało uszkodzony, warto spróbować wykorzystać uszczelniacz do chłodnicy, dzięki któremu jest szansa, że zostanie on usunięty. Niestety, nie jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie układu chłodniczego na miejscu, dlatego zaleca się wezwanie pomocy drogowej. Jest to najlepsze wyjście w takiej sytuacji. Bardzo często przyczyną uszkodzenia układu jest korozja chłodnicy, a w efekcie jej rozszczelnienie. W takim przypadku pozostaje nam zakup nowej chłodnicy. Pamiętajmy także o tym, aby unikać produktów z drugiej ręki z niesprawdzonego źródła, które zachęcają ceną, lecz ich jakość jest bardzo niska.

Artykuł powstał we współpracy z AutoPlaza