niedziela, luty 25, 2024
czwartek, 03 marzec 2016 09:25

Kaski motocyklowe – które wybrać?

Wybór kasku to bardzo ważna decyzja. Ma gwarantować bezpieczeństwo podczas jazdy i w trakcie zdarzeń na drodze. Oprócz ochrony głowy, powinien również być wygodny i funkcjonalny, tak by można było cieszyć się komfortową jazdą naszym jednośladem. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kasku?

Przede wszystkim kaski motocyklowe składają się z czterech części, o których powinniśmy mieć pewne pojęcie. Pierwsza z nich to skorupa zewnętrzna, która zmniejsza siłę uderzenia przenosząc drgania w głąb kąsku i chroniąc od obrażeń wynikających z zetknięcia głowy z innym obiektem. W kasku znajduje się także warstwa styropianowa absorbująca drgania będące zazwyczaj przyczyną wstrząsu mózgu.  Niezwykle ważne jest wygodne i mocne zapięcie, które utrzyma kask na głowie w czasie przeciążeń. Ostatni element to wykończenie z miękkich materiałów, które z jednej strony przytrzymują kask na miejscu, z drugiej zapewniają komfort noszenia.

Należy się upewnić czy kask spełnia odpowiednie normy i posiada certyfikat przyznawany po serii testów skorupy, zapięcia oraz wizjera. Internetowy sklep motocyklowy powinien zamieścić takie Informacje w widocznym miejscu w opisie, albo bez problemu powinniśmy uzyskać je od sprzedawcy.

W zależności wyboru motocykla i jego przeznaczenia terenowego, musimy znaleźć kask odpowiednio osłaniający naszą głowę. Na rynku możemy znaleźć ich cztery rodzaje:

Kaski otwarte bardzo dobrze sprawdzają się w warunkach miejskich i rekreacyjnych, dlatego chętnie po nie sięgają właściciele skuterów oraz cruiserów. Skorupa osłania najważniejsze elementy głowy – tył, skronie oraz czoło. Są bardzo wygodne w czasie letnich podróży i zapewniają przepływ powietrza. Łatwo się w nich też rozmawia i chowa. Niestety spełniają tylko podstawowe normy bezpieczeństwa.

Kaski integralne zakrywają całą głowę i twarz. Skorupa powstaje w czasie jednorazowego odlewu, a wizjer można z łatwością wymienić w wypadku uszkodzenia. Firmy testujące i specjaliści uważają je za najbezpieczniejszy wybór.

Kaski szczękowe mają możliwość podnoszenia części szczękowej, a z wyglądu przypominają te integralne. Mają też podobną wytrzymałość i poziom bezpieczeństwa. Zwykle są jednak cięższe od innych rodzajów, co może wpływać na komfort.

Ostatni rodzaj to kaski enduro. Należą do kasków integralnych dla motocyklistów lubiących bezdroża i trudne tereny. Ich budowa wzmacnia część szczękową i zazwyczaj nie ma szyby w wizjerze. Konieczne jest więc dokupienie specjalnych gogli.

Możliwości wyboru są spore. Może się zdarzyć, że stacjonarne sklepy nie będą miały satysfakcjonującego asortymentu. Na szczęście dobry sklep motocyklowy online powinien być wyposażony w szeroką gamę kasków na każdą okazję np.: motomio.pl.