poniedziałek, kwiecień 22, 2024
poniedziałek, 11 sierpień 2014 13:12

6 reguł podróży z dzieckiem

Podróż z dzieckiem Podróż z dzieckiem

Wakacyjny wyjazd z małym dzieckiem wielu osobom może kojarzyć się z dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieli okazji podróżować ze swoją pociechą. Istnieje jednak kilka prostych reguł, które pozwolą uniknąć przykrych sytuacji i zdarzeń, jakie mogą spotkać młodych rodziców w trakcie urlopu z potomstwem.

1) Skrupulatnie wybierz miejsce
Warto zacząć od upewnienia się, że miejsce do którego się wybieramy jest odpowiednio przystosowane do tego, aby odwiedzić je z dzieckiem. Starajmy się wybierać dobrze znane lokalizacje i korzystajmy tylko ze sprawdzonych biur podróży, które zagwarantują odpowiedni standard. Wątpliwe warunki higieniczne i kiepskie położenie hotelu mogą stwarzać duże ryzyko dla nas i naszego dziecka. Pamiętajmy też, że maluchy do snu potrzebują spokojnego i cichego miejsca, z dala od głośnych dyskotek i ruchliwych ulic. Warto też dopytać konsultanta biura podróży, czy hotel do którego się wybieramy przewiduje dodatkowe atrakcje dla najmłodszych.

Według przeprowadzonych niedawno badań jednego z największych internetowych biur podróży, wciąż niesłabnącym zainteresowaniem Polaków cieszą się Grecja, Egipt i Turcja. Jeżeli jednak wybieramy się do krajów spoza Unii Europejskiej to należy upewnić się czy region, który zamierzamy odwiedzić jest bezpieczny dla turystów. W tym celu warto śledzić serwisy informacyjne oraz sprawdzić ostrzeżenia dla podróżujących w zakładce „Informacje konsularne” na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (www.msz.gov.pl).

2)Zadbaj o zdrowie
Przed wyjazdem, szczególnie do krajów afrykańskich, koniecznie udajmy się na konsultacje z lekarzem. Musimy mieć absolutną pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby dziecko towarzyszyło nam w wakacyjnym wyjeździe. Badanie oraz rozmowa z lekarzem pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i upewni nas, że nasza pociecha jest gotowa aby wybrać się w swoją pierwszą wakacyjną podróż w życiu. Podczas wizyty zapytajmy też lekarza o najczęściej występujące zachorowania w danym regionie (np. tzw. klątwa faraona w Egipcie) i poprośmy o niezbędne lekarstwa, które mogą być potrzebne dla dziecka w przypadku często spotykanych infekcji czy typowych problemów związanych ze zmianą miejsca pobytu dziecka np. jeśli pojawią się zaparcia.

Ponadto wiele krajów wymaga, aby odwiedzający turyści byli zaszczepieni przeciwko konkretnym chorobom. Dotyczy to głównie państw tropikalnych, jednak takie szczepienia warto wykonać, nawet jeśli nie są wymagane. Wybierając się w najbardziej popularne destynacje poza Europą warto zaszczepić dziecko przed żółtaczką typu A i B. Po ich szczepieniu otrzymamy tzw. „żółtą książeczkę”, czyli międzynarodową książeczkę szczepień, wydawaną w miejscu wykonania zabiegu. Warto ją mieć ze sobą, nawet jeśli nie obligują nas do tego wewnętrzne przepisy danego kraju.

Kolejną istotną sprawą są alergie. Wykonanie testów alergicznych pomoże nam uzyskać informacje czy dziecko nie jest uczulone na ugryzienia owadów lub na którąś grupę produktów spożywczych. Jeśli wynik badań będzie wskazywał, że dziecko cierpi na alergię, pamiętajmy aby koniecznie zabrać ze sobą leki przeciwhistaminowe, leki zawierające kortyzon, epinefrynę oraz środki przeciwalergiczne.

3)Przemyśl kwestię bagażu
Jeśli nie przemyślimy dobrze tego, co chcemy zabrać ze sobą na wakacje, może okazać się, że będziemy narażeni na nieprzyjemne sytuacje lub niepotrzebne wydatki. Przed wyjazdem zróbmy listę rzeczy, jakie mogą nam się przydać i za jej pomocą sukcesywnie uzupełniajmy wakacyjny bagaż. Kremy z filtrem, wygodne klapki, kocyk czy mała poduszka wydają się być oczywiste, jednak w narastającej euforii oczekiwania na wyjazd może się zdarzyć, że o czymś po prostu zapomnimy.

Przygotowując się do wyjazdu zastanówmy się czy nasza pociecha jest już gotowa do samodzielnego dłuższego spaceru. Jeśli uznamy, że mogą być z tym problemy, to warto wziąć ze sobą tzw. spacerówkę. Większość linii lotniczych nie pobiera dodatkowych opłat za dzieci do 2 roku życia, a starsze traktuje taryfą ulgową. O szczegóły warto pytać przewoźnika przed wylotem, aby później uniknąć rozczarowania. Wiele osób decyduje się nie zabierać ze sobą ręczników, ponieważ hotele oferują je swoim gościom za darmo. Pamiętajmy jednak, że ręcznik dla naszej pociechy powinien być wyprawny w środkach dedykowanym małym dzieciom, co raczej nie jest powszechną praktyką wśród hotelowej obsługi.

4) Wybierz odpowiedni środek transportu
Wybierając środek transportu musimy przede wszystkim uwzględnić komfort dziecka. Długa podróż autokarem może być prawdziwym koszmarem, a dojazd własnym autem solidnie nadszarpnie wakacyjny budżet. Dlatego na zagraniczne wakacje, najkorzystniejszą opcją będzie podróż samolotem. Lot zwykle nie trwa długo, a większość linii lotniczych jest odpowiednio przygotowana do obsługi rodzin z małym dzieckiem. Problem może stwarzać jedynie sam dojazd na lotnisko, zwłaszcza jeśli wylot zaplanowany jest z innego miasta. Wtedy najkorzystniej dojechać własnym samochodem i zostawić go na jednym z obiektów takich jak START Parking (www.startparking.pl), który oprócz postoju dla auta, oferuje również transport na lotnisko w obie strony. Dodatkowo, na jego terenie znajdują się klimatyzowane pomieszczenia, gdzie możemy przygotować małe dziecko do lotu. Skorzystanie z takiego rozwiązania jest znacznie tańsze w porównaniu do parkingów lotniskowych.

5)Ubezpiecz się.
Nawet jeśli posiadamy polisę zdrowotną, warto zadbać o dodatkowe ubezpieczenie na czas wyjazdu wakacyjnego. Jeśli udajemy się do jednego z krajów Unii Europejskiej wystarczy zaopatrzyć się Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można bezpłatnie pobrać w najbliższym oddziale NFZ. Dokument uprawnia do korzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa członkowskiego i wydawany jest zwykle na dwa miesiące. Bez względu na rejon świata do którego się udajemy warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym, które pokryje ewentualne koszty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego oraz transportu do kraju. Wydatek rzędu 30 złotych za 7 dni umożliwi uniknąć dodatkowych kosztów jeśli za granicą pojawią się problemy zdrowotne.

6)Zachowaj ostrożność.
Chodź wydaje się to oczywiste, wiele osób podczas wakacji nie poświęca należytej uwagi swoim pociechom i skupia się wyłącznie na własnych przyjemnościach. Tymczasem dziecko potrzebuje nieustannej kontroli i opieki. Musimy tak zaplanować dzień, aby uwzględnić wszystkie czynności związane z jego pielęgnacją i zapewnić mu rozrywkę na cały dzień. Możemy przy tym skorzystać z atrakcji, jakie często są oferowane na miejscu np. zabawy z animatorem, ale warto wykazać się też własną inicjatywą. W końcu wakacje to też świetny czas na budowanie relacji z dzieckiem. Wspólne kąpiele w basenie, zwiedzanie okolicznych atrakcji lub budowa zamków z piasku potrafią świetnie wypełnić dzień, dając możliwość pełnego wykorzystania czasu urlopu na skuteczny odpoczynek od codziennych obowiązków